REKLAMA

Wasze sprawy

Podwyżki podatków i kary za śmieci

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: jb

Podatki w gminie Wymiarki od nowego roku pójdą w górę. Mieszkańcy muszą się też przygotować na podwyżkę opłat za wywóz śmieci.

W 2020 roku mieszkańcy zapłacą więcej. Ostatnio w gminie stawki  podatków ustalano w 2017 roku. Choć poprzedni wójt Wojciech Olszewski przekonywał radnych, że podwyżka jest konieczna, nie miał na to ich zgody. Inaczej będzie od stycznia. 

– Błędem było to, że podatki nie były podnoszone.Nie da się uniknąć podwyżek – mówi Lech Miszewski, który wójtem jest od roku. – Musimy szukać pieniędzy wszędzie, choć i tak w miarę delikatnie podeszliśmy do osób prowadzących działalność gospodarczą. U nas nie ma wielu przedsiębiorców, więc nie możemy ustalać im stawek, których nie będą w stanie zapłacić.

Mimo deklaracji wójta, najwyższa podwyżka dotyczyć będzie właśnie tych budynków, w których prowadzona jest działalność. Za każdy metr kwadratowy przedsiębiorcy będą musieli zapłacić o 59 groszy więcej niż dotychczas, czyli 23,49 zł.

 

Segregować muszą wszyscy

W tym roku mieszkańcy mieli już jedną podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Nowe stawki zatwierdzono w marcu. Opłata wynosi 17 zł miesięcznie za każdą osobę w rodzinie za segregowane śmieci i 25 zł za zmieszane. W kolejnym roku będzie drożej. Nowe zasady wójt tłumaczyć będzie mieszkańcom podczas zebrań sołeckich w grudniu. Pierwsze wyznaczono na 11.12. w Witoszynie i Wymiarkach.

 – Przede wszystkim nie będzie już takiej możliwości, że ktoś złoży deklarację, że nie segreguje śmieci i zapłaci więcej. Teraz obowiązkowo każdy ma segregować – mówi L. Miszewski. – Sąsiednie gminy przyjmują opłatę po 25 zł za śmieci segregowane. U nas będzie to podobna kwota, choć dokładne wyliczenia jeszcze trwają.

Jeżeli ktoś nie będzie segregował lub będzie to robił źle, zapłaci podwójną stawkę jako karę. 

– Sprawdzać to będzie firma, która odbiera śmieci, a potem oddaje do utylizacji, więc im będzie zależało, żeby mieszkańcy robili to naprawdę dokładnie.A jeśli ktoś nie będzie tego robił, ja, jako wójt, będę musiał go ukarać – zapowiada L. Miszewski. – W Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w  Marszowie poprosiliśmy o przygotowanie jasnych zasad segregacji według nowych przepisów, potem będziemy je przesyłać do mieszkańców.

Za dom i działkę

Za działkę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej opłata wzrośnie o 3 gorsze do stawki 0,93 zł za metr kwadratowy. Opłata za tereny pod wodami powierzchniowymi wzrośnie o 17 gorszy do kwoty 4,80 zł za hektar. Za działki niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji trzeba będzie zapłacić 3,15 zł za mkw., czyli o 11 groszy więcej. Za działki pozostałe opłata wzrośnie o 6 groszy i wyniesie 0,35 zł za mkw.

Podatek za dom lub mieszkanie będzie wyższy o 2 grosze, trzeba będzie zapłacić 0,78 zł za każdy mkw. Za budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, opłata wzrośnie o 59 groszy do stawki 23,49 zł za mkw. Za budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych opłata wyniesie 4,10 zł za mkw, czyli o 10 groszy więcej, za budynki związane z obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym 11,18 zł, czyli o 38 groszy więcej. Za pozostałe budynki mieszkańcy zapłacą więcej o 20 groszy, czyli 5 zł za mkw.

Napisz komentarz »