REKLAMA

Wasze sprawy

To dla nas wszystkich

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Gorączkowe przygotowania do otwarcia nowego budynku w żarskim Szpitalu na Wyspie. Będzie nowocześnie i bezpiecznie dla pacjenta. Ale tak jak dotychczas – z najlepszą, fachową opieką.

W poniedziałek, 25.11. przed placówkę zajechał tir z łóżkami dla pacjentów oddziału ginekologicznego-położniczego i dziecięcego. Od razu były wyjmowane i montowane. Potem trafiały na salę. Te są porządkowane i meblowane.

Przypomnijmy.  W nowym budynku Szpitala na Wyspie lekarze i pielęgniarki pracę rozpoczną 10.12. , dzień wcześniej zostanie on oficjalnie otwarty.

Każda z trzech kondygnacji w nowym budynku to 600 mkw. powierzchni. Przeprowadzą się tu dwa oddziały – dziecięcy oraz ginekologiczno-położniczy rozszerzając swoja powierzchnię, a także administracja. Nowa część to duże gabinety zabiegowe, takie, do których można wjechać łóżkiem.

Tu też znalazła się dodatkowa, trzecia sala operacyjna, z pełnym wyposażeniem – jest stół, kolumny anestetyczne, aparat do znieczuleń i specjalna klimatyzacja z antybakteryjnym filtrem. Ale potrzebny jest dodatkowy laparoskop.

Na patio szpitala znajdzie się miejsce na plac zabaw, z ławkami i sprzętami do zabaw.

Dla pacjentów

Szpital, z nowoczesnymi wnętrzami, ma jednak długą listę potrzeb. Część sprzętu trzeba wymienić na bardziej nowoczesny, część dokupić, by rozszerzyć diagnostykę.

Do wyposażenia pozostaje sala porodowa – tylko łóżko porodowe kosztuje ok. 40 tys. zł. A do tego fotel zabiegowy ginekologiczno-urologiczny za 15 tys. zł. Do sali operacyjnej z kolei przydałby się dodatkowy laparoskop. Do zapłacenia pozostaje faktura za łóżka na 180 tys. zł. Szpitalowi brakuje 80 tys. zł.

Obaj ordynatorzy wymieniają okrągłe kwoty – 200 tys. zł.

Dlatego powstał pomysł akcji „zostań mecenasem szpitala”. Dla instytucji, gmin, przedsiębiorców i ludzi dobrej woli. Można będzie objąć mecenatem nawet poszczególne sale. Szpital czeka na propozycje. – To jest dla nas wszystkich. Nie dla pracowników szpitala, tylko dla pacjentów i ich zdrowia – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes szpitala.

I sprzęt, i ludzie

Tymczasem personel pracuje w pocie czoła.

– Wstawiając łóżka już je dobrze obejrzałyśmy. Widzimy, że będą nie tylko wygodne dla pacjentów, ale bardzo dobre do utrzymania w czystości. – mówi Urszula Graca, pielęgniarka z oddziału dziecięcego.

Wszystkie nowe łóżka mają możliwość mechanicznego podnoszenia. – Łatwe w obsłudze i bezpieczne dla dzieci – dodaje U. Graca.

Nowe łóżka wyposażone są w stojaki pod kroplówki. – To nam ułatwi pracę, nie będziemy musiały przenosić stojaków-dodaje U. Graca.

Ideał

A jak mówią pracownicy, każde ułatwienie dla nich, to zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta.

– Cieszymy się z tych naprawdę na wysokim poziomie warunków, jakie już wkrótce będą w szpitalumówi Robert Malczewski, ordynator oddziału chirurgii. Ten oddział pozostanie na dotychczasowym miejscu, ale zyska możliwość korzystania z dodatkowej sali operacyjnej.

Z R. Malczewskim rozmawiamy w pachnącej nowością trzeciej sali operacyjnej. Zapewnia, że dzięki niej szpital ma „ideał bloku operacyjnego”. – Daje nam możliwości nie do przecenienia. Sale mogą być bowiem wykorzystywane zamiennie. Przede wszystkim dodatkowa sala pozwoli na prowadzenie zabiegów, nawet jeżeli np. jest wykonana operacja z ropniem, septyczna, po której trzeba wszystko zdezynfekować – tłumaczy R. Malczewski. Bo dotychczas po takiej operacji sala była wyłączona z użytkowania przez kilka godzin. – A przecież zdarza się, że mamy ich nawet 5-6 dziennie. Dzięki tej sali, nie będzie opóźnień-wyjaśnia R. Malczewski.

Rozbudowa szpitala rozpoczęła się w czerwcu 2016. Potem na kilka miesięcy, z uwagi na konieczność zmian w projekcie, została zawieszona i ruszyła ponownie w 2017 r. Całość kosztowała 11 mln zł. Prace budowlane wykonała firma Janbud.

Numer telefonu dla firm i instytucji, które chciałyby wesprzeć Szpital na Wyspie

68 475 76 07

Nr rachunku szpitala dedykowanego dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć inwestycję 49 1090 2561 0000 0001 4223 5893
Oni już pomogli

Starostwo Powiatowe w Żarach

Urząd Miasta w Żarach

Urząd Gminy w Żarach

Urząd Miasta w Jasieniu

Urząd Giny w Lipinkach Łużyckich

Swiss Krono Sp. z o.o.o

Chroma Sp. z o.o.

OR-SAT ZPChr Sp.z o.o.

P.B. Janbud Sp. z o.o.

MK Sp. z o.o.

WENTOR

TOMAG Sp. z o.o.

Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o

PBU „Ew-Ol” S.C.

Napisz komentarz »