REKLAMA

Polityka

Ciężkie czasy dla Szprotawy

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: Piotr Piotrowski

Nie będzie inwestycji z budżetu obywatelskiego ani Dni Szprotawy. Za to jest 67 mln długu do spłacenia. A w kasie bieda.

Ewa Gancarz, szefowa szprotawskiego PiS, która od 18 listopada, pełni obowiązki burmistrza Szprotawy, zapowiada, że gminne inwestycje w przyszłym roku będą mocno okrojone.

– W kasie jest bieda – przyznaje.

Nie będzie m.in. inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. W planie jest jedynie remont trzech ulic w Szprotawie i Wiechlicach, w ramach unijnego dofinansowania (6,2 mln zł wkładu własnego, drugie tyle daje Unia Europejska).

– Wykonamy również modernizację drogi dojazdowej do pól rolnych w Witkowie, mimo większych kosztów tej inwestycji, niż planowano wcześniej – dodaje Gancarz. Przetarg na drogę został rozstrzygnięty dzień przed zatrzymaniem burmistrza przez CBA. Najniższa oferta opiewała na 377 tys. zł, a w budżecie zaplanowano na to 300 tys. zł.

E. Gancarz zapowiada, że nie będzie także Dni Szprotawy. Gminy nie stać na organizowanie imprez.

Informuje także, że zrezygnowała ze sprzedaży udziałów komunalnej spółki „Chrobry”, a taki pomysł miał burmistrz Mirosław Gąsik.

– Do spłacenia mamy 67 mln zł długu. Nadchodzą ciężkie czasy – mówi p.o. burmistrza. – . Dopinamy budżet na 2020 rok bez 10 mln zł od prywatnego inwestora, który miał wykupić udziały w „Chrobrym”. Po konsultacjach z prawnikami uznałam, że wprowadzenie prywatnego kapitału do miejskiej spółki będzie zagrożeniem dla gminy. W przypadku przejęcia większości udziałów, np. za dwa lata, inwestor mógłby podwyższyć czynsze komunalne. Poza tym, firma na transakcji zarobiłaby na czysto 5 mln zł, bo gmina musiałaby od niej  wykupić udziały za 15 mln zł. Taki montaż finansowy był stosowany w innych gminach i dziś one mają kłopoty. To byłby tylko kolejny sposób na rolowanie długów.

 

komentarze »
  1. Olo 13 grudnia 2019 09:16 - Odpowiedź

    Może już czas na zmianę spółki na wydział Urzędu Miasta. Najlepiej wszystkich spółek, np. wodociągi nie mają żadnej konkurencji. Oszczędnośći będą jeszcze większe.

  2. El Polako 10 stycznia 2020 01:04 - Odpowiedź

    Zacznijcie od siebie oszczedzanie,Od Urzednikòw,Nagrody sobie przyznajecie po cichu ..brawo..oby wami prokurator sie kiedys zajoł..

  3. Ak 1 lutego 2020 16:30 - Odpowiedź

    Zacznijcie od siebie pensje, i diety zmniejsza się do poziomu najniższej krajowej i już kasa się znajdzie i to pewnie nie mała

Napisz komentarz »