REKLAMA

Wasze sprawy

Spacer dzika po mieście

Opublikowano 22 listopada 2019, autor: jb

Kto spaceruje ulicą Kościuszki w Szprotawie, może liczyć na to, że stanie oko w oko z dzikiem.

Dzik paraduje po mieście już od kilku dni. Ostatnie nagranie ze zwierzęciem w roli głównej otrzymaliśmy w poniedziałek, 18.11. Dzik był na ul. Kościuszki i szedł w stronę parku.  

Na filmach widać, że dzikowi nie przeszkadza obecność ludzi, samochodów. Kto powinien na dzika „zapolować” i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom?

– Za dziki na terenach miejskich odpowiadają właściciele obszaru, na którym się pojawiają. Jeżeli mamy problem z dzikami w mieście, powinniśmy to zgłosić w urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli jest problem z wyegzekwowaniem pomocy, można zwrócić się do powiatowego lekarza weterynarii, żeby on skierował odpowiednie służby do działania. Gdy zachowanie dzika zagraża bezpieczeństwu ludzi, najlepiej zgłosić to pod numerem alarmowym 112 lub 997 – mówi Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Jeżeli dziki zryją komuś działkę, to szkody należy zgłaszać do kół łowieckich, ale o odszkodowania można się starać tylko na ziemiach klasy „R”, czyli rolnych.

 

Łowili i strzelali

Dziki spacerowały też po Żaganiu. Można je było spotkać m.in. pomiędzy blokami osiedla „Na Górce”, plądrowały ogródki działkowe. Została wydana zgoda na odstrzał dzików, ustawiono też specjalne klatki do ich odławiania w okolicy ulic Nowogródzkiej, Rzeźnickiej i Osiedla Łąkowa.

Napisz komentarz »