REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Nie chcą we wsi trzeciej wieży

Opublikowano 22 listopada 2019, autor: Michał Szczęch

– My się władzy nie boimy! – zapewniają mieszkańcy Zimnej Brzeźnicy. I walczą. Tym razem o to, by pod ich płotami nie stanęła trzecia wieża telefoniczna.

We wtorek (19.11.) mieszkańcy zorganizowali w świetlicy spotkanie. Zaprosili prasę. Informację o zebraniu wywiesili między innymi w sklepie. Ktoś przeczytał, poinformował wójta. Więc przyjechał też Jan Kosiński, wójt gminy Niegosławice.

– A co pan tu robi? – zdziwił się na widok dziennikarza.

– Ludzie poprosili o pomoc – usłyszał.

Olewają nas!

Trzecia już wieża we wsi miałaby stanąć na działce, która należy do mieszkanki Nowego Miasteczka.

– Jesteśmy ostatnią wioską w gminie, w powiecie, a nawet w województwie – pożalili się mieszkańcy. – Nie dbają o nas! Olewają nas! – niosło się z kolejnych gardeł.

Do świetlicy przyszło trzydzieści osób. Przykładów na to, jak władza o nich nie dba, mieli sporo.

– Nie mamy ekranów przy S3, które niwelowałyby hałas. A ten hałas nie daje nam spokojnie żyć – skarżyli się. I to dosłownie. – Nie możemy spać i bolą nas głowy – narzekali, prezentując swój apel na piśmie, pod którym podpisało się 205 mieszkańców (we wsi mieszka około 350 osób).

– Trzy wieże telefoniczne tuż przy naszych domach, w tak niewielkiej wsi, to zdecydowanie za dużo! – złościli się mieszkańcy Zimnej Brzeźnicy. – Chcielibyśmy, żeby ktoś wreszcie uczciwie sprawdził, jak one nam szkodzą. Owszem, robili badania, ale każdej wieży osobno. A dlaczego nie zsumują promieniowania z dwóch? Niech wtedy ocenią, czy nie jest przypadkiem za silne! A co będzie, gdy stanie trzecia?

Mieszkańców dziwi, że urzędnicy wydają zgodę na stawianie kolejnych wież. I to w tak bliskim sąsiedztwie ich domów, tuż przy płotach.

– Psują krajobraz. Obniżają wartość naszych działek. Kto nam to zrekompensuje? – pytali.

Wójt popełnił błąd

Zgodę na postawienie trzeciej wieży wydał wójt Kosiński.

– Jest to decyzja celu publicznego, którą musiałem wydać, inaczej inwestor mógłby skierować sprawę do sądu – tłumaczył we wtorek, w trakcie spotkania.

Nie pochwalił się jednak, że wydał decyzję niezgodnie z prawem. O tym, że tak było, poinformował nas w środę, w rozmowie telefonicznej, Piotr Pietraszkiewicz, naczelnik wydziału rolnictwa i budownictwa w Starostwie Powiatowym w Żaganiu. Okazuje się, że ziemia, na której miałaby stanąć wieża, częściowo jest klasy piątej, a częściowo trzeciej, więc bardzo dobrej, na której nie można robić tego typu inwestycji.

– Wójt popełnił błąd, bo nie uzgodnił decyzji z geodezją w kontekście zgodności gruntów z tą inwestycją – skomentował Pietraszkiewicz. – Wójt nie wystąpił też o zgodę do ministerstwa, choć powinien to zrobić.

Starostwo, koniec końców, wstrzymało inwestycję. Tym samym mieszkańcy zyskali trochę czasu.

Sendecka zakazała

Prawdopodobnie inwestor, sieć Play, rozpocznie procedury od nowa, a wójt tym razem wystąpi o zgodę do ministra. Możliwe, że ją otrzyma, a wówczas ponownie pozwoli na postawienie wieży. Starostwo nie będzie mogło tego wstrzymać. Co wtedy?

– Jednym z wyjść może być zorganizowanie spotkania mieszkańców z inwestorem – zasugerował w środę Pietraszkiewicz.

Okazuje się, że takie spotkanie w Zimnej Brzeźnicy się nie odbyło.

– Mieszkańcy mogliby wówczas poprosić inwestora, by postawił wieżę, ale gdzieś w polu, z dala od miejscowości – sugeruje naczelnik.

Po podpowiedź, jak jeszcze można rozwiązać problem, zadzwoniliśmy do Małgorzaty Sendeckiej, burmistrz Małomic. Okazuje się, że Sendecka nie pozwoliła operatorowi postawić wieży u siebie w gminie, a powołała się na dobro społeczne i zaburzenia w architekturze. Inwestor odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Tam uchylono decyzję burmistrz Sendeckiej. A burmistrz ponownie wydała decyzję odmowną. I SKO ponownie uchyliło tę decyzję.

– Zasięg chce mieć każdy, a wieży przy swoim podwórku nikt, dlatego poszłam z inwestorem na kompromis – mówi Sendecka. – Zaproponowaliśmy dwie działki, oddalone od domów. Inwestor przystał na naszą propozycję. Wybrał jedną z lokalizacji. I problem się skończył.

Napisz komentarz »