REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Kto biednemu zabroni żyć na bogato?!

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: jb

W miejskiej kasie bida. Burmistrz każe oszczędzać wszystkim i na wszystkim. Ale na święta postanowił być hojny. I upiększyć mieszkańcom Żagania życie. Sypnął groszem! Na światełka, choinki i ozdoby wydał ponad 100 tys. zł.

Mieszkańcy Żagania od stycznia zapłacą wyższe podatki i opłaty za wywóz śmieci. Burmistrz Andrzej Katarzyniec przekonuje, że podwyżki są nieuniknione, bo w budżecie brakuje kasy. Dzieciom z niepublicznych żłobków już po raz drugi chciał odebrać dotację, po 300 zł miesięcznie na jednego maluszka. Na wszystkie dzieciaczki to 360 tys. zł rocznie.

W tych trudnych czasach, burmistrz postanowił dać wszystkim odrobinę luksusu. Niczym Melchior, jeden z Trzech Króli, sypnął złotem. Złotym polskim. W kwocie 100 tys. Święta będą więc w Żaganiu na bogato. Każdy będzie mógł do woli podziwiać miejskie dekoracje.

Dekoracje na ulicach montowane są od środy, 20 listopada. Póki co, wieszane są w tych samych miejscach, co w ubiegłym roku. Sam montaż to koszt ponad 20 tys. zł.

– Zaczęliśmy od placu Słowiańskiego, pracownicy mają czas do 6 grudnia na wszystkie dekoracje. Ozdoby wieszane są wcześniej także po to, by sprawdzić, czy wszystkie działają prawidłowo. Montaż, potem demontaż oraz oświetlenie wieży ratuszowej na wzór czapki Mikołaja kosztować będą 21 tys. zł – mówi Agnieszka Zychla, rzecznik Urzędu Miasta.

Największa w województwie

Na nowe lampki, światełka, choinki i ozdoby z miejskiego budżetu poszło aż 80 tys. zł.

– Połowa ozdób z ubiegłego roku nie nadawała się już do użycia. Pięć choinek wyrzuciliśmy od razu po ich demontażu w ubiegłym roku. Chcieliśmy, żeby miasto wyglądało porządnie. Wszystkie ozdoby kupowaliśmy w lutym i marcu, czyli po sezonie, specjalnie, żeby było taniej. Teraz zapłacilibyśmy za nie dużo więcej – chwali się burmistrz Andrzej Katarzyniec. I przekonuje, że 80 tys. zł na ozdóbki to i tak mało.

– To nie jest aż tak duża kwota. Gdybyśmy popatrzyli na wszystkie potrzeby, tak naprawdę można by było kupić ich jeszcze więcej. Za 80 tys. zł mamy m.in. dekoracje na ul. Jana Pawła II, Ratuszowej, Przyjaciół Żołnierza. A na placu Słowiańskim stanie chyba największa choinka w województwie, będzie miała 12 metrów. Koszt samej choinki to około 40 tys. zł Do jej montażu przyjedzie specjalny dźwig – podkreśla burmistrz.

Każdy, kto chce ocenić efekt nowych dekoracji, może wybrać się na oficjalne włączenie iluminacji na placu Słowiańskim w piątek, 6 grudnia, o godz. 18:00. Przynajmniej za patrzenie mieszkańcy nie będą musieli zapłacić.

Napisz komentarz »