REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Śpiewają już 10 lat

Opublikowano 22 listopada 2019, autor: jb

Żagański Chór Octava świętował 10-lecie swojego istnienia. Sala Kryształowa w żagańskim pałacu podczas jubileuszu pękała w szwach (sobota, 16.11.).

Chór powstał w 2009 roku.

– Na pierwszą próbę przyszłam ja i Anna Szczepaniak, która była pierwszym dyrygentem, ale się nie poddałyśmy. Z pierwszego składu do dziś śpiewają jeszcze Urszula Łysak, Andrzej Mroczkowski i Wojciech Olejarz – mówi Renata Socha.

Po 10 latach Octava to czterogłosowy chór mieszany. Pierwszy koncert zagrali miesiąc po rozpoczęciu działalności – 20 grudnia 2009 roku w Klubie Czarnej Dywizji. W 2011 roku zarejestrowali się jako Żagańskie Stowarzyszenie Muzyczne Octava, w 2012 roku wydali pierwszą płytę. W 2013 roku nowym dyrygentem została Monika Maszkowska. Od 2015 roku chór działa jako sekcja Centrum Kultury. Dzisiaj grają kilkadziesiąt koncertów rocznie.

Przez lata w chórze śpiewało łącznie około 80 osób. Jako najbardziej wzruszające występy wspominają te w Katedrze Lwowskiej, dla Polonii na Białorusi, w Kościele Mariackim w  Krakowie, w Bazylice Sagrada Familia w Barcelonie. Za jedną z najcenniejszych nagród zgodnie uważają tę na międzynarodowym festiwalu chórów kameralnych Sedina Cantat w Szczecinie, gdzie debiutując, zajęli od razu trzecie miejsce.

O tym, jakie utwory zaśpiewają, decyduje M. Maszkowska. Nie obyło się też bez wpadek.

– Podczas jednego z koncertów w Niepołomicach były występy łączone dwóch chórów. No i na początku część chóru zaczęła śpiewać ten sam utwór po łacinie, druga część po niemiecku. Spotkaliśmy się dopiero w refrenie – mówią.

Wesoło wspominają też wyjazd do Niemiec.

– Jakieś dwa lata temu jechaliśmy na koncert. Musieliśmy się bardzo nie spodobać straży granicznej, bo zabrali nas do hangaru na bardzo szczegółową kontrolę, choć to już były czasy bez kontroli granicznych – słyszymy.

 

Każdy może śpiewać

W chórze na co dzień śpiewa 30 osób w wieku 18-65 lat. Każdy, kto chciałby dołączyć, może przyjść we wtorek na godz. 17:00 do sali 041 w żagańskim pałacu, gdzie chór ćwiczy. 

– Zachęcamy wszystkich, w każdym wieku, choć szczególnie brakuje nam panów. Jesteśmy chórem amatorskim, nie wszyscy nawet znają nuty. Uczymy się – mówi R. Socha. 

Agnieszka Andrzejak dołączyła do chóru, gdy przechodziła obok kościoła garnizonowego w trakcie koncertu kolęd.

– Pomyślałam, że ja też bym tak chciała śpiewać, więc się zapisałam – mówi.

Jan Waliszewski zapisał się 9 lat temu, po tym, gdy bardzo spodobało mu się wykonanie utworu „Zmierzch” podczas jednego z koncertów.

– Początkowo spotykaliśmy się, żeby wspólnie pośpiewać, odreagować stresy dnia codziennego. Śpiewaliśmy we wszystkich żagańskich kościołach. Najczęściej jednak gościła nas parafia p.w. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego – dodaje Katarzyna Wójcik.

Razem z Octavą w koncercie jubileuszowym wystąpili byli chórzyści, sopranistka Jagoda Mikołajczyk, akompaniatorzy Krystyna Gowik, Emilia Wójcik, Michał Pieluszczak, Mateusz Bałoń, kwartet smyczkowy w składzie: Magdalena Opielak, Sandra Mazur, Magdalena Kurdziel, Justyna Bernat oraz chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu.

 Goście wysłuchali utworów kościelnych, patriotycznych, ludowych, rozrywkowych.

Napisz komentarz »