REKLAMA

Gospodarka

Dobrali się do kieszeni

Opublikowano 15 listopada 2019, autor: Piotr Piotrowski

Podwyżki podatków od nieruchomości czekają mieszkańców Szprotawy, choć burmistrz w kampanii wyborczej obiecywał ulżyć przedsiębiorcom.

O podwyżkach zdecydowali szprotawscy radni (14.11).  Przeciwni niej byli radni z PiS-u, Piotr Płaskociński i Bożena Wójcik – Wojtkowiak.

– Powinniśmy wspierać biznes gminnych przedsiębiorców, podwyżki podatków nie są najlepszym krokiem – grzmiała radna Wojtkowiak

– Jeszcze rok temu, burmistrz Gąsik obiecywał w kampanii wyborczej obniżkę podatków. Tymczasem to już druga podwyżka za jego kadencji  – wtrącił Płaskociński. – Kuriozum w czystej postaci! Dlaczego jednej grupie społecznej – rolnikom – obniżamy podatek rolny, a  przedsiębiorcom podwyższamy?

– Pani wypisała się z komisji budżetu, gdzie nowe stawki były analizowane. Teraz takie pokrzykiwanie na sesji to działanie populistyczne  – ripostował wiceprzewodniczący rady, Andrzej Skawiński.  – Podwyżki podatków są jedynie o wskaźnik inflacji.  – Pan, panie Płaskociński rok temu głosował za podwyżkami podatków. Teraz pan krytykuje – wytykał radny Szymon Matuszewski.

– Nas nie po to wybrali, abyśmy się kłócili na sesjach. Zdajmy ten egzamin z dzisiejszej sesji. Takie podwyżki to pikuś – proponował zakończyć  dyskusję radny Ireneusz Ganczar, który prowadzi działalność rolną.

Drożej od stycznia

 I właśnie rolnikom 17 radnych obniżyło podatek rolny o 6 zł od kwintala (do 52,49 zł), powołując się na trudną sytuację w rolnictwie, związaną z suszą i stratami w działalności. Za to sięgnęli do kieszeni przedsiębiorcom.  I tak, od 1 stycznia stawka podatku od budynków mieszkalnych wzrośnie o 2 grosze i wyniesie 0,81 zł za metr kw., od budynków związanych z działalnością gospodarczą – o 58 grosze (wyniesie 23,43 zł), od budynków, w których prowadzony jest obrót materiałem siewnym – o 20 groszy (11,18 zł), od budynków, w których prowadzone są świadczenia zdrowotne – o 9 groszy (4,87 zł), od pozostałych – o 153 groszy (8,05 zł).

Podatek od gruntów związanych z działalnością gospodarczą wzrósł o 3 grosze i wyniesie 0,87 zł za metr kw., od gruntów pod wodami powierzchniowymi – o 9 groszy (wyniesie 4,80 zł), od pozostałych – o 1 grosz (0,32 zł), od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji oraz od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 6 groszy (3,15 zł).

17 radnych było za, przeciw – P. Płaskociński i B. Wójcik – Wójtowiak, od głosu wstrzymały się: Józefa Śliska i Małgorzata Łazarczyk.

Napisz komentarz »