REKLAMA

Aktualności, Sport

Pobiegli dla Niepodległej

Opublikowano 15 listopada 2019, autor: Piotr Piotrowski

Ponad tysiąc osób pobiegło ulicami Żagania w 8 Biegu Niepodległości, w poniedziałek, 11 listopada.

Bieg główny poprzedziła rywalizacja dzieci i młodzieży, głównie z żagańskich szkół. W rywalizacji na 10 km, ulicami Żagania pobiegli zarówno amatorzy, jak i zawodowo uprawiający lekką atletykę. W sumie  – blisko 700 osób. Tegoroczny bieg zdominowali Ukraińcy. Wygrał 29-letni Dmitro Musiatczenko, który na mecie zameldował się w czasie 31 minut i 27 sekund, wyprzedzając swojego rodaka Oleksija Obuchowskiego i Dawida Klaybora z Żagania.

– Rywale, którzy dziś okazali się lepsi ode mnie, są medalistami mistrzostw Ukrainy, jednymi z lepszych w Europie – pochwalił Klaybor rywali ze Wschodu, który był jedynym Polakiem, który podjął z nimi walkę (czas 31.55).- Trasa była świetna. Gdybym miał kolegę do współpracy, może bym dał im radę. A tak Ukraińcy, świetnie ze sobą współpracując, utrzymali swoje lokaty do mety. Jestem zmęczony ale i szczęśliwy, bo po intensywnych miesiącach czas na odpoczynek. Bieg w Żaganiu był ostatnim w tym roku.

Jednym z nielicznych, który zaliczył wszystkie osiem żagańskich Biegów Niepodległości, jest weteran z Żagania, Jerzy Warszawski.

– Biegam niezależnie od miejsca, pogody czy dnia. Dzisiaj była podwójna okazja, pobiec dla Niepodległej jak i pasji. Wspaniała impreza  – mówi pan Jerzy.

Iłowianka na podium

Rywalizację pań wygrała Beata Lupa (Karkonosze Running Team) przed Martyną Masłowską z Iłowej i Sandrą Nowak z Astry Nowa Sól.  Lupie nie udało się poprawić swojego rekordu żagańskiej imprezy sprzed roku (34.55).  Na metę wpadła z czasem o cztery sekundy gorszym.  – W tym roku to moja trzecia „Dycha”. I najlepszy wynik w historii moich startów w żagańskich Biegach  Niepodległości – powiedziała tuż po przekroczeniu mety Masłowska. – Bieg przebiegał bardzo fajną trasą, pełną zabytków. Najcięższy odcinek zaczął się od podbiegu, na ósmym kilometrze.

W żagańskiej imprezie pobiegli również amerykańscy żołnierze, z brygadowej grupy bojowej Black Jack, z Kansas, którzy przez najbliższe dziewięć miesięcy będą u nas pełnić służbę. – To dla nas wspaniała przygoda. Jesteśmy tutaj, aby dbać o bezpieczeństwo Polski i chcemy godnie uczcić wasze święto narodowe – zgodnie powiedzieli: Virshelle Dugger, Kevin Campbell, Jefflery Gibson i Devaughn Dye.

W pierwszej dwudziestce najlepszych z naszych zawodników znaleźli się: 3. Dawid Klaybor, 4. Adam Marysiak (obaj-34 Brygada Kawalerii Pancernej), 8. Jarosław Druciarek, 9. Dawid Hartleb (obaj – 10 Brygada Kawalerii Pancernej), 12. Piotr Pękala (Żary), 16. Martyna Masłowska (Iłowa), 17. Dariusz Siwik (Drużyna Chrobrego, Małomice), 19. Marcin Piotrowski (Żary Runners Team). Wszyscy biegacze mogli liczyć na pamiątkowe medale, najlepsi – nagrody rzeczowe.

Napisz komentarz »