REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Kolejne centrum w mieście

Opublikowano 08 listopada 2019, autor: bj

Z ruin dawnych zakładów Wełny przy ul. Podwale w Żarach powstaną sklepy, gabinety lekarskie, biura i mieszkania.

U zbiegu ul. Podwale i Edelburgis w Żarach ruszyć ma budowa nowego kompleksu handlowo-usługowo-mieszkaniowego „Podwale”. – Ekipa budowlańców pojawi się w styczniu. Zakończenie budowy powierzchni handlowych planujemy w listopadzie 2020, a pierwsze mieszkania oddawane będą w IV kwartale 2020r. Inwestycja zakończy się w III kwartale 2021. – mówi Jan Widz, prokurent Polskiej Grupy Doradczo-Restrukturyzacyjnej. 

Pojawić się tu ma jubiler, apteka, mini-restauracja. Będzie też Biedronka, bo przeniesie się tu z pawilonu, który dzieli ze sklepem Black Red White. Do tego gabinety lekarskie, biura i 58 mieszkań. – Częścią z nich zainteresowani są lekarze, którzy chcieliby w nich urządzić pokoje dla pacjentów, którzy przyjeżdżają tu na zabiegi np. z zakresu medycyny czy stomatologii estetycznej – wyjaśnia J. Widz.

Powierzchnia mieszkań wahać się będzie od 30 do 85 mkw. Ich cena (w stanie deweloperskim) to 3,5 tys. 500 zł – 3 tys. 900 zł. Do wynajęcia zostały 4 lokale handlowe 100-200 metrowe.

Spór wokół komina

– Pierwsze plany budowy musieliśmy zmienić. Z uwagi na nieustępliwą konserwator zabytków – tłumaczy J. Widz. Inwestor zamierzał najpierw wyburzyć jeden z budynków.

Ostatecznie oba budynki zostają. – Pojawił się też problem z parkingiem. Bo weszły nowe przepisy, które ograniczały liczbę miejsc postojowych o połowę. Ale będzie 146 miejsc, a na potrzeby właścicieli – 30 aut. – zastrzega J. Widz.

Wciąż pozostaje do omówienia z konserwatorem sprawa komina, który w opinii konserwatora zabytków powinien pozostać. – Zrobimy ekspertyzę, jaki jest jego stan techniczny. W tej chwili komin jest ma 56 metrów. I naszym zdaniem jego konstrukcja jest tak osłabiona, że zagraża bezpieczeństwu. Ma piękną podstawę, dlatego żeby osiągnąć kompromis, chcemy go skrócić  do 20 m-zapowiada J. Widz.

Ruszymy na zakupy

Przypomnijmy – to kolejne centrum w Żarach – po galerii Hosso przy ul. Broni Pancernej i Artylerzystów, A10 Park w pobliżu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, u zbiegu ulic Moniuszki, Strzelców i Lotników oraz przy ul. Katowickiej, inwestycji  realizowanej przez właściciela zakładów mięsnych ze Zbąszynka.

Napisz komentarz »