REKLAMA

Wasze sprawy

Pomóżmy im

Opublikowano 08 listopada 2019, autor: jb

14 wolno żyjących kotów udało się wyłapać i wysterylizować w Żaganiu. Zwierzęta są z grupy, która przebywa w lasku koło jednostki wojskowej.

O dramacie ponad 30 kotów pisaliśmy we wrześniu. Potem okazało się, że sama grupa jest większa, a w pobliżu ulicy Asnyka mieszka jeszcze jedna równie duża.

Po zgłoszeniach od mieszkańców, którzy dokarmiają koty, urzędnicy zgodzili się sfinansować ich sterylizację. Pomogła wtedy grupa z OTOZ Animals w Zielonej Górze, za akcję sterylizacji odpowiada teraz Fundacja Przystań na 4 Łapy z Drzeniowa.

Miasto zapewniło lokal dla zwierząt (w byłej siedzibie Straży Miejskiej), które trzeba przechować przed i po zabiegu sterylizacji. Fundacja dostała do niego klucze 2.11. W ten sam weekend wyłapano też pierwszą grupę kotów, a zabiegi prowadzono we wtorek (5.11).

Kolejną turę zwierzaków wolontariusze wyłapywać będą w  weekend.

– Pomieszczenie dla zwierząt mamy w Żaganiu tylko do 18.11., a czas oczekiwania na zabieg w mieście jest za długi, wszystkie były wożone m.in. do Żar i Zielonej Góry. Część z nich została na kwarantannie w Żaganiu, reszta została zabrana przez wolontariuszy – mówi Jolanta Rycaj, prezes Fundacji. -W wyłapaniu kotów bardzo pomogły nam panie, które dokarmiają koty.To, że udało się złapać już za pierwszym razem aż tyle, to całkiem udana akcja.  – dodaje.

Chore i zarobaczone

Pierwsze wyłapane kotki to samice.

– Samice mogą mieć młode nawet dwa razy do roku, to nawet lepiej, że stado nie będzie się już tak powiększać. Szacowaliśmy, że kotów w tym lasku jest około 30, potem okazało się, że przynajmniej o 10 więcej. Jeszcze we wrześniu wyłapaliśmy 12 chorych i najmłodszych. Chore i słabe mają małe szanse na przeżycie, młode po wyleczeniu szukają nowych domów. Chorowały na koci katar, były zarobaczone, zagrzybione i bardzo słabe. Większość już znalazła nowe domy, ale ciągle szukamy też nowych właścicieli – mówi J. Rewaj.

Kotki do adopcji można oglądać na stronie internetowej i Facebooku Fundacji.

Pozostałe koty cały czas dokarmiane są przez wolontariuszki. Zbiórkę pieniędzy na karmę oraz na leczenie zwierzaków prowadzi Przystań Na 4 Łapy z Drzonowa. Pieniądze można wpłacać na ich konto: 81 1090 1535 0000 0001 3459 7129. -Jeżeli ktoś wolałby przekazać nam karmę, którą sam zakupił, prosimy o kontakt – mówi J. Rewaj.

Napisz komentarz »