REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zabezpieczą zamek

Opublikowano 08 listopada 2019, autor: Norbert Królik

Prawie 2,5 mln zł ma kosztować odbudowa hełmu wieży i zabezpieczenie żarskiego zamku po pożarze. Pracami zajmie się stowarzyszenie „Region Łużyce” ze Złotnika. To im właściciele trzy dni po pożarze przekazali w użytkowanie zamek.

Urząd Miasta w Żarach wstrzymał się z przejęciem żarskiego zamku do czasu uchwalenia budżetu na przyszły rok.  Do tego czasu zabezpieczeniem zamku zajmie się stowarzyszenie Region Łużyce ze Złotnika, które specjalizuje się w zabezpieczaniu i odbudowie zabytków.

Podpisali umowę

– Gdy burmistrz Żar wycofała się z podpisania aktu notarialnego z właścicielami zamku, my zaproponowaliśmy zajęcie się zabezpieczeniem zamku po pożarze – mówi Arkadiusz Gutka z „Region Łużyce”.

Umowa pomiędzy właścicielami zamku, a stowarzyszeniem o oddaniu w użytkowanie została podpisana 23 października.

– Zależało nam na czasie, bo do końca października można było składać wnioski do Ministerstwa o dofinansowanie remontu zabytków. czekamy czy dostaniemy pieniądze – mówi A. Gutka.

Posprzątali

Stowarzyszenie Region Łużyce prace na terenie zamku rozpoczęło od uprzątnięcia z dziedzińca blach miedzianych, które spadły z walącej się podczas pożaru wieży oraz zdjęcia elementów z dachu. Planowane jest zabezpieczenie foliami dziur w dachu.

– Na podstawowe prace dostaniemy kilkadziesiąt tys.zł. od konserwatora zabytków. – mówi A. Gutka, którego stowarzyszenie zabezpieczało też m.in. zabytki w Złotniku i Bieczu.

Zamek w gratisie

Co do przejęcia zamku przez miasto nie są przekonani wszyscy radni. Co prawda właściciele zamku chcą go miastu przekazać za darmo, ale za sąsiadujący z kompleksem parking chcą już inne działki na terenie miasta.

– To transakcja wiązana, a mówienie nam, że przejecie parkingu przy Al. Jana Pawła II przez Urząd nie ma nic wspólnego z przejęciem zamku to mydlenie oczu – uważa Joanna Werstler Wojtaszek, radna PiS.

– Wartość działki, na której jest parking to około 900 tys. zł. Właściciele nie zdecydowali jeszcze, które działki chcą dostać od miasta w zamian – mówi Marek Iwlew, naczelnik wydziału nieruchomości w UM w Żarach.

Interes na podatnikach

Cały kompleks pałacowo-zamkowy wraz z przylegającymi działkami ma ponad 2 ha. Obecni właściciele kupili go za ok. 400 tys. zł w 2005 roku. Urząd Miasta zrezygnował wówczas z kupna zabytku za taką kwotę. Teraz właściciele wyceniają sam zamek, który chcą przekazać miastu na ok. 2 mln 500 tys. zł, a działkę na której jest parking, który został wybudowany za pieniądze publiczne i stanowi zaledwie 20 proc. powierzchni całego kompleksu, na 900 tys. zł. Miasto w zamian za oddanie parkingu ma zaproponować właścicielom kompleksu działki o podobnej wartości. Zamek dostanie za darmo.

– Ten kompleks to całość. Dzielenie go na różnych właścicieli to błąd. Nawet jeżeli miasto wyremontuje zamek, to jaką będziemy mieli gwarancję, że prywatni właściciele, którzy przez 15 lat niewiele zrobili dla tego zabytku wyremontują pałac, a to on straszy w centrum Żar – uważa Anna Słodkowska, radna PO, która jest zdania, że miasto powinno dążyć do wywłaszczenia obecnych właścicieli i przejęcia całego kompleksu.

Koszty remontu samego zamku szacowane są na od 50 mln zł do nawet 150 mln zł.

komentarze »
 1. Olo 18 listopada 2019 10:36 - Odpowiedź

  Czy może ktoś sprawdzi dlaczego właściciele Zamku mieli otrzymać wybrane przez siebie działki w mieście za Zamek, który oddali za darmo?
  Moim zdaniem sprawą z urzędu powinno zainteresować się CBA oraz NIK.

 2. Ania 18 listopada 2019 11:29 - Odpowiedź

  Moim zdaniem wartość działki, na której jest parking to około 100 tys. zł. i niech ktoś mi udowodni, że wynosi więcej.
  Nie ma opinii rzeczoznawcy i specjalisty.
  Też uważam, że sprawą powinne zainteresować się z urzędu organy takie jak NIK oraz CBA.

 3. taki tam 26 grudnia 2020 09:38 - Odpowiedź

  Komisja! Dlaczego nie powołają radni komisji rzeczoznawców, którzy ocenią ile co jest warte? Ręczę, że na tym nie stracą, a będzie uczciwie. Znam te sprawy w terenu Wrocławia, z 2011-2012. Tam też właścicielka chciała za działkę z gospodarstwem grube miliony. Na ugodę się nie zgodziła, a rzeczoznawcy uznali, że wszystko razem jest warte mniej niż 1 mln.

Napisz komentarz »