REKLAMA

Gospodarka

Podatki w górę

Opublikowano 15 listopada 2019, autor: jb

Podatki od nieruchomości wzrosną w Gozdnicy. Na najwyższą podwyżkę muszą przygotować się przedsiębiorcy.

O 43 grosze wzrośnie opłata za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – do kwoty 23,90 zł za metr kwadratowy. Za domy i mieszkania podatek wzrośnie o 2 grosze, czyli do 81 groszy za mkw. Podatki za garaże wzrosną o 15 groszy, stawka wyniesie 8,09 zł za mkw. Za pozostałe budynki, np. komórki, trzeba będzie zapłacić więcej o 14 groszy, czyli 7,20 zł za mkw. Za budynki związane z prowadzeniem świadczeń zdrowotnych opłata wzrośnie o 9 groszy, wyniesie 4,87 zł za mkw. Stawka za budynki związane z obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym wzrośnie o 20 groszy do kwoty 11,18 zł za mkw.

Droższe będą również wszystkie opłaty za grunty. Za te pod domem i mieszkaniem wzrosną o 1 grosz, do kwoty 50 groszy za mkw. Stawka za grunty związane z działalnością gospodarczą będzie większa o 2 grosze i wyniesie 95 gorszy za mkw. Za działki pod wodami trzeba będzie zapłacić 4,80 zł od hektara, więcej o 9 groszy. Najbardziej wrośnie opłata za działki niezabudowane objęte systemem rewitalizacji, bo o 13 groszy do kwoty 2,37 za mkw.

Komisja budżetowa zaopiniowała podwyżki pozytywnie, ale nie wszyscy radni popierali takie zmiany.

– Gozdnica się zwija, a nie rozwija, młodzi uciekają. Zamiast coś zrobić z wyludniającym się miastem, my podnosimy podatki. Podwyżki niby kosmetyczne, ale dla przedsiębiorców z dużym metrażem stanowić będą problem. Od różnych ekonomistów słyszy się, że sięganie do kieszeni podatnika to najgłupszy sposób rządzenia – oburza się radna Urszula Śmigiera.

– Nie udajemy bogatych. Tak jak w poprzednich latach, podnosimy stawki o tyle, na ile pozwala Ministerstwo Finansów – tłumaczy burmistrz Krzysztof Jarosz.

Radni większością 9 głosów zatwierdzili nowe stawki (w obecności 13 radnych). Przeciwni byli U. Śmigiera, Jagoda Maksymowicz-Lesiuk, Aleksandra Łasocha i Paweł Jankowski.

Nowe wysokości podatków obowiązywać będą od stycznia.

Napisz komentarz »