REKLAMA

Wasze sprawy

Szkoła do likwidacji

Opublikowano 31 października 2019, autor: tr

Uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Golinie podjęli radni Jasienia (24.10.).

Szkoła w Golinie funkcjonuje jako filia jasieńskiej podstawówki. Jest w niej też oddział przedszkolny. Od 2016 do 2019 r. liczba przedszkolaków i uczniów spadła z 41 do 25, a gros dzieci z tej okolicy uczy się w innych miejscach.

– Subwencja, który zależy od liczby uczniów, obecnie na szkołę w Golinie wynosi 175 tys. zł. Aż 600 tys. zł dokładamy z budżetu gminy. Koszt jednego ucznia to 29 tys. zł rocznie ? informuje burmistrz Jasienia, Andrzej Kamyszek.

Ten argument i wymagające remontu pomieszczenia szkolne, na co gmina nie ma pieniędzy, wpłynęły na decyzję o likwidacji filii z dniem 31.08.2019 roku i przeniesieniu uczniów i personelu do szkoły w Jasieniu. Najpierw potrzebna była uchwała intencyjna w tej sprawie, a później zgodę wydać będzie musiał wojewódzki kurator oświaty.

W czasie sesji wiceburmistrz Jasienia odczytała opinie związków zawodowych, które sprzeciwiają się likwidacji, wskazując m.in. na zagrożenie utraty miejsc pracy przez nauczycieli i pracowników szkoły. Opinie te nie są wiążące dla radnych, ale to właśnie ta kwestia była najżywiej dyskutowana.

– Czy wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły znajdą zatrudnienie? ? dopytywał przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Walczak.

Burmistrz zapewnił, że tak, ale jego słowa nie przekonały radnych.

– Pan nie chce umieścić w uchwale zdania o dalszych losach nauczycieli. Mówi pan tylko o pracownikach ? wytykała radna Danuta Stackiewicz.

– Rada miejska nie jest pracodawcą nauczycieli. Mam informację dyrektora szkoły w Jasieniu, że nauczyciele znajdą zatrudnienie ? obstawał przy swoim burmistrz.

– Możemy decydować o likwidacji szkoły, ale tylko wtedy, jeżeli dostaniemy zapewnienie o miejscach pracy. Inaczej nie zagłosuję za tym projektem ? akcentował Zbigniew Kruszyński.

Wątpliwości radnych starała się rozwiać wiceburmistrz.

– Po konsultacji z radcą prawnym wiemy, że możemy w uchwale o likwidacji szkoły umieścić zapis o gwarancji zatrudnienia ? wyjaśniła Katarzyna Łuczyńska. 

Ostatecznie w głosowaniu 11 radnych było za przyjęciem uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji szkoły. Od głosu wstrzymała się radna Elżbieta Maćko, a w czasie głosowania nieobecni byli radni Anna Dzienisz, Krzysztof Stefański i Marcelina Słomkowska.

Napisz komentarz »