REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Połączą szpitale

Opublikowano 31 października 2019, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawski szpital zostanie połączony z lecznicą we Wschowie. – Nie ma na to naszej zgody – mówią szprotawscy radni.

Obecnie szpitalem przy ul. Szpitalnej należącym do gminy zarządza szczecińska spółka Nowy Szpital, mająca pod sobą kilka placówek medycznych w kraju. Mieszkańcy Szprotawy i okolic z roku na rok przyznają , że jakość usług lecznicy jest coraz gorsza.

– Mieszkańcy się skarżą na coraz gorsze warunki, w jakich pacjenci są przyjmowani. Odchodzą lekarze, pomieszczenia są w coraz gorszym stanie. Izba przyjęć działa poza wszelką krytyką. W szpitalu dobrze funkcjonuje tylko rehabilitacja – mówi Władysław Sobczak, mieszkaniec Wiechlic. 

  – Pacjent ma problem z załatwieniem podstawowych spraw, jak choćby uzyskanie wyników podstawowych badań. Opisywanie zdjęć RTG jest skandaliczne, bardzo lakoniczne – dodaje mieszkanka Szprotawy, Krystyna Haraźna. Z kolei Zbigniew Magdziak proponuje, aby szpital w Szprotawie przejął żarski 105. Szpital Wojskowy, co uratowałoby podupadającą lecznicę.

Dla oszczędności

Marta Pióro, rzecznik szprotawskiego szpitala przyznaje, że spółka próbuje poprawić jakość usług – przez połączenie  dwóch zarządzanych przez siebie szpitali.

– Planujemy połączenie placówek w Szprotawie i Wschowie. – mówi Pióro. –  Chcemy połączyć kompetencje obu placówek. Szpitale mogą wymieniać się sprzętem, który jest potrzebny w jednym miejscu a jest nieużywany w innym. Przy okazji możemy połączyć różne funkcje szpitali, np. zarządu. Zaoszczędzone w ten sposób środki będzie można przeznaczyć na poprawę zadowolenie pacjentów.

Rzeczniczka dodaje, że połączenie może wygenerować również większe fundusze na remont.

 – Na razie w miarę możliwości poprawiamy warunki dla pacjentów. Do pracowni diagnostyki obrazowej został niedawno kupiony cyfrowy aparat RTG, jest nowe USG. Planujemy remont oddziału pediatrii i utworzenie pracowni endoskopii – mówi.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Skawiński podkreśla, że nikt ze spółki nie informował władz miasta o planowanym połączeniu.  – Właścicielem budynków dzierżawionych przez grupę Nowy Szpital jest gmina. Na dziś nie ma na to zgody, aby łączyć obie lecznice. Zarządzamy od zarządu spółki wyjaśnień – zapowiada Skawiński.  – Ten szpital chyli się ku upadkowi i potrzeba mu chyba nowego zarządcy.  Z roku na rok coraz mniejszy wachlarz usług, już nawet nie ma zabiegów kolonoskopii, z czego nasza placówka słynęła przez lata.

Napisz komentarz »