Pobiegli dla Kukuczki

Opublikowano 31 października 2019, autor: hakma

„Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach.” -powiedział Jerzy Kukuczka najwybitniejszy wspinacz XX wieku. Do tej maksymy zastosowali się uczestnicy pierwszego biegu poświęconemu wybitnemu himalaiście.

W sobotni poranek, 26.października, 140 biegaczy stanęło na starcie 1.biegu po Koronę Himalajów i Karakorum im. Jerzego Kukuczki. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół w Grabiku, który nosi jego imię.Termin biegu nie był przypadkowy, ponieważ w tym roku, 24 października, minęło 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki. Zawodnicy musieli przebiec, przetruchtać albo przejść 8516 m, czyli tyle, ile wynosi wysokość Lhotse, pierwszego ośmiotysięcznika, który zdobył polski alpinista i na którym zginał. Do akcji włączyli się uczniowie, rodzice i nauczyciele szkoły.

-To naprawdę świetny pomysł na to, żeby uczcić pamięć naszego patrona, a do tego propagować zdrowy tryb życia. Najbardziej mnie cieszy udział w biegu naszych uczniów- powiedziała Iwona Cieślik, nauczycielka w-f w szkole w Grabiku.

Po zdobyciu Lhotse na płaszczyźnie, czyli przebiegnięciu całej trasy, pierwszymi historycznymi zwycięzcami cyklu biegów zostali Marcin Piotrowski(00:30:17) i Agnieszka Ostrowska(00:35:10).

Oboje byli pod wrażeniem organizacji zawodów, zwłaszcza, że był to pierwszy bieg z cyklu.

Jestem pozytywnie zaskoczony-powiedział Marcin Piotrowski.- To nietypowy dystans i trudno porównać do innych biegów, ale zobaczymy za rok. Wtedy będzie trasa zbliżona.

– To prawda, trasa była bardzo wymagająca, ale tak jak Kukuczka musiał się zmagać z przeciwnościami i pokonywać własne słabości, tak my dzisiaj musieliśmy to zrobić- stwierdziła Agnieszka Ostrowska, która w biegu wzięła udział z niezaleczoną kontuzją.

Nie tylko ona walczyła z trasą do końca. Zrobił to także uczeń z ZS w Grabiku, Gracjan Wójcik, który już na początku trasy skręcił staw skokowy, ale postanowił dotrzeć na metę o własnych siłach. Zajęło mu to godzinę i 21 minut. Zgromadzeni biegacze zgotowali dzielnemu chłopcu owację za taki heroiczny wyczyn.

Organizatorzy zapowiadają jeszcze kolejne 13 biegów, tyle bowiem zostało do zdobycia korony ośmiotysięczników.