REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Projektują rondo

Opublikowano 31 października 2019, autor: bj

U zbiegu Broni Pancernej, Lotników i Artylerzystów w Żarach będzie wreszcie rondo. Do tego ścieżka rowerowa i nowe chodniki.

Koncepcja przebudowy została w październiku zaakceptowana przez urzędników ze starostwa. Wcześniej rozstrzygnięty został przetarg na projekt. Dodatkowo urzędnicy rozmawiali już z właścicielem pobliskiego terenu, gdzie w ciągu kilku miesięcy powstać ma galeria Hosso (w budynku po byłej farbiarni Dekory).

– To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców miasta, ale także powiatu, którzy przyjeżdżają do Żar załatwiać swoje sprawy. Żeby ją zrealizować, będziemy aplikować o dotację z programu przebudowy dróg lokalnych – zapowiada Małgorzata Issel, wicestarosta.

Zgodnie z założeniami, rondo u zbiegu ul. Lotników, Artylerzystów i Broni Pancernej będzie małe, nieprzelotowe, a jego zadaniem będzie spowolnienie ruchu. Na środku ronda będzie zieleń.

Chodnik i ścieżka

Ale rondo to nie wszystko. Przebudowa ma objąć także teren wzdłuż chodników aż do skrzyżowania ul. Artylerzystów z ul. Ułańską.

– Na tym odcinku powstanie po jednej stronie chodnik, po drugiej, przy której znajdować się będzie galeria Hosso, dalej Kaufland i StopShop, będzie chodnik i ścieżka rowerowa – wylicza Joanna Rączkowska-Manaj, naczelnik wydziału komunikacji, transportu i dróg w żarskim Starostwie Powiatowym.

Kolejna zmiana to likwidacja dodatkowego pasa dla skręcających w prawo na stację paliw Batis (dawniej Statoil), a także likwidacja rozszerzenia drogi przy zjeździe do Biedronki. Wszystko po to, by wybudować chodnik i ścieżkę.

Powstanie też wjazd na teren galerii Hosso. Obecny wyjazd z ich parkingu zostanie przesunięty w stronę nowego ronda.

Do końca marca ma zostać wykonany projekt. Zadanie to starostwo zleciło firmie TMG Tomasza Grześkowiaka z Zielonej Góry. Wynagrodzenie wyniesie prawie 116 tys. zł.

Napisz komentarz »