REKLAMA

Wasze sprawy

Nie chcą dać się wydoić

Opublikowano 25 października 2019, autor: Norbert Królik

Danuta Madej, burmistrz Żar, chce od przyszłego roku podwyższyć podatki od nieruchomości dla przedsiębiorców, bo nie spina jej się projekt budżetu. Podwyżki mogą wynieść nawet 12 proc. Przedsiębiorcy mówią stanowczo NIE.

–  Rząd obniżył podatki PIT i CIT, tym samym mniej pieniędzy trafia do gmin. Na ten moment budżet nam się nie balansuje – mówiła Joanna Wojak, skarbnik Urzędu Miasta, na spotkaniu urzędników z przedsiębiorcami, zorganizowanym w Ratuszu w sprawie podatków przez Społeczną Radę Przedsiębiorców.

– Cyrk się dzieje ze strony rządu. Żeby się ratować jako gmina, przygniatamy naszych przedsiębiorców – dodała Danuta Madej, burmistrz Żar.

Dlaczego po wyborach?

Urzędnicy zapowiedzieli znaczące podwyżki podatku od nieruchomości, które mogą wynieść nawet 12 proc. Tak duży wzrost argumentowali tym, że od kilku lat podatek nie był podnoszony.

– Dlaczego po wyborach podnosi pani podatki skokowo, a przed wyborami nie podnosiła ich pani wcale? 10 proc. to dla nas szok. Niech pani tego nie robi. Dla nas, przedsiębiorców, lepszy jest stały wzrost. Łatwiej jest przyjąć kilka małych podwyżek co roku niż jedną dużą raz na kilka lat – apelował Janusz Bubień, prezes Urban Polska.

Dojna krowa

– Musi się pani zastanowić, czy lepsze jest dojenie krowy regularne, czy takie, żeby wydoić ją maksymalnie na raz, a potem nie mieć mleka, bo krowa zdechnie – obrazowo swoje racje przedstawiali właściciele żarskich firm.

– Z doświadczenia przedsiębiorcy powiem pani, jak domknąć budżet, gdy brakuje pieniędzy. Trzeba zacząć oszczędzać – sugerował Czesław Kasprzak z firmy Eximport

Przedsiębiorcy zwracali również uwagę na to, że Urząd Miasta, mimo że pobiera wysokie podatki, to nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

– W strefie przemysłowej każdy przedsiębiorca dba o swoją posesję, ale chodniki są już zarośnięte i zaniedbane. Przyjeżdżają do mnie kontrahenci i pytają, kto tu jest gospodarzem – mówił C. Kasprzak

Zrezygnują z inwestycji

Dla wielu z nich tak wysokie podwyżki podatku od nieruchomości to dylemat, czy dalej rozwijać firmę.

– Tak bardzo podwyższając podatki, stawia nas pani w bardzo niekorzystnej sytuacji. Będę musiał się zastanowić, czy budować kolejną halę – mówił J. Bubień.

Burmistrz próbowała przekonać przedsiębiorców, że jej na nich zależy.

– Nie chcemy waszych firm wyprowadzać z miasta. Wiem, że jestem osobą polityczną, ale proszę mi wierzyć, nie chcę niszczyć gospodarki. Tylko dzięki przedsiębiorcom możemy rozwijać miasto – uginała się pod falą krytyki ze strony przedsiębiorców D. Madej.

Na koniec spotkania zaproponowała kolejne spotkanie i dalszą dyskusję na temat podwyżek.

– Dziś nie mogę powiedzieć, czy nowy podatek to będzie 2,5 proc., 5proc., 7 proc. czy 10 proc. – złagodziła swoje stanowisko dotyczące podwyżek D. Madej.

Kolejne spotkanie w sprawie podatków odbędzie się dzisiaj (w piątek, 25.10) o godz. 13 w sali konferencyjnej żarskiego Ratusza.

Napisz komentarz »