REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Co z tym zamkiem?

Opublikowano 25 października 2019, autor: Norbert Królik

Cenny zabytek czy ruina? Przejąć, jak dają? Zrobić referendum wśród mieszkańców czy podjąć decyzję jednoosobowo? W sprawie żarskiego zamku, gdzie trzech rządzących miastem, tam cztery pomysły.

Zamek stanowiący część kompleksu pałacowo-zamkowego miał być od wtorku, 15.10., w rękach władz miasta. Nie jest, bo spaliła się wieża zamkowa (w niedzielę, 13.10) i Danuta Madej, burmistrz Żar, wycofała się z podpisania aktu notarialnego. Jak twierdzi – czasowo, do momentu uchwalenia budżetu na 2020 rok. Ma to gwarantować umowa podpisana z właścicielami zabytku.

– To błąd. Powinniśmy przejąć zamek już teraz i wystąpić do ministra kultury i do konserwatora zabytków o pieniądze na remont i zabezpieczenie zabytku. Po pożarze byłaby na to większa szansa – uważa Marcin Grubizna, żarski radny PO.

Partyzantka burmistrz

Zgodnie z przepisami przejecie zamku w darowiźnie to kompetencja burmistrza, który powinien zasięgnąć opinii komisji mienia komunalnego. Ta opinia komisji o przejęciu zamku była negatywna. Mimo to D. Madej ustaliła z właścicielami, że zabytek weźmie.

– Pani burmistrz uprawia partyzantkę. Sama podejmuje tak ważne decyzje, nie informując o kosztach i podjętych ustaleniach radnych – mówi Anna Słodkowska, żarska radna PO.

– Pani burmistrz zobowiązała się na spotkaniu 29 sierpnia, że przed podpisaniem umowy przekaże radnym szczegóły dotyczące przejęcia zamku. Nie zrobiła tego, dlatego nie wiemy, co przejmujemy i na jakich warunkach, a gdyby nie pożar wieży, to nawet nie wiedzielibyśmy, że burmistrz miała podpisać akt notarialny z właścicielami zamku – dodaje Edyta Gajda z TiM.

Referendum

Pięciu radnych: Piotr Czerwiński, Lucyna Grzybowicz (SLD), Joanna Werstler-Wojtaszek (PiS), E. Gajda i A. Słodkowska wystąpiło do burmistrz Madej, by wstrzymała procedury nabycia zamku.

„Ze względu na pożar wieży zamkowej władze miasta powinny wstrzymać się z podejmowaniem decyzji do czasu uzyskania pełnego zakresu informacji dotyczących zdarzenia…” – przekonują radni.

– Te informacje powinny być przedstawione mieszkańcom i to oni w referendum powinni się wypowiedzieć, czy przejąć zamek. Ta decyzja obciąży miasto na lata. Dzisiaj mówi się o kosztach remontu 30-50 mln zł, ale może to być 150 mln zł – dodaje J. Werstler-Wojtaszek.

Będą śluby

Rozbieżności są również co do planów zagospodarowania zamku.

– Chcemy, żeby funkcjonował tutaj Urząd Stanu Cywilnego oraz Centrum Philippa Telemanna i sale wystawowe – mówi D. Madej.

Nieco sceptycznie do remontu podchodzi jej zastępca.

– Można by zabezpieczyć zamek i udostępnić go do zwiedzania w formie ruin – uważa Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz.

Do przejęcia zamku ma dojść do 15 stycznia. 300 tys. zł ma być przeznaczone na oczyszczenie terenu wokół zamku z samosiejek oraz budowę ogrodzenia i monitoringu.

Działki za parking

Przejęcie zamku to nie jedyny interes, który chce zrobić z właścicielami kompleksu pałacowo-zamkowego D. Madej. Burmistrz zaproponowała, że przejmie od nich parking, który wybudował na ich działce Urząd Miasta przy al. Jana Pawła II, a w zamian odda inne działki na terenie miasta.

– Oglądali już działkę po byłej szkole SP nr 2 przy ul. Zapolskiej, a także w centrum miasta przy ul. Mieszka – mówi O. Napiórkowski.

Zarobią?

Obecni właściciele kupili kompleks pałacowo-zamkowy z przylegającymi do niego działkami w 2006 r. na licytacji komorniczej za ok. 420 tys. zł. Od tamtej pory, mimo nakazów ze strony konserwatora, niewiele udało im się zrobić z zabytkiem. Teraz chcą się pozbyć zamku, bo zgodnie z miejskim planem zagospodarowania, nie mogą na jego terenie prowadzić działalności zarobkowej. Pałacu nie chcą oddać, bo planują zrobić w nim hotel.

komentarze »
 1. Jola 31 października 2019 14:16 - Odpowiedź

  Prywatny właściciel nie zrobił interesu, a Urząd ma zrobić?
  To jest sprawa dla NIK i kontrola od 1989 roku wszystkich operacji związanych z Zamkiem.
  Na drona do monitoringu kominów w mieście nie ma pieniędzy, a na drogi Zamek są.
  Może Partia Zielonych podejmie jakieś prawne działania w sprawie zanieczyszczeń powietrza w Żarach i okolicach.

 2. Olo 5 listopada 2019 09:34 - Odpowiedź

  Jak dla mnie to brakuje aktualnej wyceny wartości rynkowej Zamku, a także działek proponowanych właścicielom Zamku.
  Wobec powyższych braków interes mieszkańców jest bardzo wątpliwy.
  Sprawą z urzędu powinno zainteresować się CBA!
  Miasto Żary nie jest prywatną własnością żadnego urzędnika.

Napisz komentarz »