REKLAMA

Wasze sprawy

Będzie sala na imprezy

Opublikowano 25 października 2019, autor: bj

Kiedyś był hotel, potem sołtysówka, a po wojnie dom kultury, gdzie pojawiali się celebryci. Teraz ma być sala na imprezy okolicznościowe.

Na remont, który ma przywrócić dawną funkcję budynku przy ul. Witosa 31 w Żarach, zdecydował się jego właściciel. W budynku jeszcze kilka lat temu funkcjonował sklep meblowy. Teraz właściciel chce, by pełnił on rolę kulturalno-gastronomiczną. Na parterze ma się znaleźć sala bankietowa ze sceną i zapleczem. Na piętrze – miejsca noclegowe.

W tym miejscu w latach 1900-1904 znajdował się „Zajazd pod Orłem” (Gasthof zum Adler). Książka adresowa z 1913 r. wskazuje jako właściciela Richarda Hendrichke.

– Przed włączeniem do miasta wsi Seifersdorf, czyli dzisiejszego Zatorza, w budynku mieściła się siedziba sołtysa, był to rodzaj świetlicy. Obiekt obudowany został później innymi budynkami. Stanowił z nimi centrum kulturalne i administracyjne wsi – tłumaczy Rafał Szymczak, żarski regionalista.

I Fogg, i Kunicka

Po wojnie miał tu siedzibę Zakładowy Dom Kultury Żarskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego.

– Aż do lat 80. XX wieku, budynki te miały taką właśnie funkcję.Zakład miał spory budżet na cele kulturalne, dlatego na tej scenie występowały gwiazdy. Zespół Locomotiv GT, którego dwaj członkowie związani byli ze słynnym zespołem Omega, śpiewała tu też Halina Kunicka, Mieczysław Fogg, występowali znani aktorzy – wylicza R. Szymczak.

Teraz nowy właściciel zamierza przywrócić pierwotne przeznaczenie w bardziej nowoczesnym wydaniu. Kuchnia została zaplanowana tak, by możliwe było przygotowanie w niej posiłków dla 50 osób. Bo w tym miejscu mają być organizowane imprezy okolicznościowe.

Znajdzie się tu też szatnia, toalety, zaplecze sceny.

Napisz komentarz »