REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sprawdzą twoją działkę

Opublikowano 25 października 2019, autor: bj

W teren, do 17 miejscowości powiatu żarskiego, ruszyli geodeci. Będą wytyczać granice działek, mierzyć je i sprawdzać, do czego służą.

Właściciele działek mogą zapłacić za to wyższymi podatkami. Formalnie cała procedura to tzw. modernizacja ewidencji gruntów i budynków.

– Chodzi o uzupełnienie bazy danych o ewidencję gruntów, budynków i lokali w powiecie żarskim – informuje Małgorzata Issel, wicestarosta żarski.

 W terenie już są geodeci.

– Umowa na wykonanie tego zlecenia została podpisana we wrześniu. Pierwsze pomiary odbyły się już na terenie gminy Żary, w Mirostowicach Dolnych i Złotniku. Pozostałe miejscowości to Lipinki Łużyckie i Suchleb w gminie Lipinki Łużyckie, Bronowice i Nowe Czaple w gminie Trzebiel, Jamno i Straszów w gminie Przewóz, Guzów, Bieszków, Mirkowice i Świbna w gminie Jasień, Chocicz i Chocimek w gminie Lubsko, Brody i Koło w gminie Brody oraz Tuplice – wylicza M. Issel.

Zadaniem geodetów będzie też aktualizacja powierzchni działek, sposobu ich użytkowania (jeśli na terenie rolnym np. ktoś zbudował pomieszczenia gospodarcze, działka będzie miała status terenu zabudowanego).

Większy teren, większa kasa

– Na pewno ta procedura potrwa kilka miesięcy. Wyłożenie na nowo wyrysowanych map nastąpi w II półroczu przyszłego roku. Wówczas będzie 14 dni na zapoznanie się z nimi. Każdy właściciel będzie mógł w tym czasie złożyć swoje zastrzeżenia co do wytyczonych granic, wyliczonych powierzchni czy sposobu zakwalifikowania terenu do określonej kategorii.

Po upływie tego terminu, operat stanie się dokumentem.

– Gminy na bieżąco korzystają z zasobu. Może dojść do sytuacji, że urzędnicy dostrzegą niezgodności i wezwą właściciela nieruchomości do korekty deklaracji podatkowej, a na tej podstawie wyliczą nowy wymiar podatku – wyjaśnia M. Issel.

komentarz »
  1. Kazimierz57 27 października 2019 10:34 - Odpowiedź

    Ciekawy pomysł ….Już widzę sprawy w sądzie !!

Napisz komentarz »