REKLAMA

Wasze sprawy

Będzie drożej

Opublikowano 25 października 2019, autor: bj

Wyższe podatki i dużo droższe śmieci – to czeka mieszkańców gminy Przewóz. Muszą liczyć się też z kontrolami. Urzędnicy sprawdzą, czym palą w piecu.

O podwyżkach rozmawiali radni podczas posiedzenia komisji rewizyjnej i oświaty (22.10.).  

– Nasze stawki wzrosną o stopień inflacji – mówiła Agnieszka Klisowska, skarbnik gminy. Podatek za grunty związane z działalnością gospodarczą wyniesie 0,95 zł (dotychczas 0,93 zł), za pozostałe – 0,43 zł (obecnie 0,42 zł), za budynki mieszkalne 0,81 zł (0,79 zł).

Większa różnica jest na budynkach związanych z działalnością gospodarczą, tu podatek wzrośnie z 23,47 zł do 23,90 zł.

O 15 groszy więcej za metr zapłacą właściciele garażów (8,05 zł), o 8 groszy – pozostałych budynków (5,66 zł).

Nie wzrośnie opłata od psa i podatek od środków transportowych.

– Mamy dziesięciu podatników, jeżeli chodzi o transport. Niestety, nie zawsze płacą na czas. Mamy 25 tys. zł zaległości przy 48 tys. zł wpływu – wyliczała A. Klisowska.

– Wobec tego,  że są niesolidni, może należałoby podnieść podatki – proponował Jarosław Borkowski, radny.

– To już w ogóle chyba przestaliby płacić – odpowiadał mu Mariusz Strojny, wójt.

Nad uchwałą w sprawie zatwierdzenia nowych stawek radni zagłosują 29.10.

Będą kontrolować

Tymczasem radni muszą się zastanowić nad kosztami wywozu śmieci.

– Będę was prosił o pomysły, jak sobie radzić ze śmieciami. Docierają do nas sygnały, nie tylko z Przewozu, ale i pozostałych miejscowości, że ludzie palą odpadami – mówił M. Strojny.

– Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej może się przejść po mieszkaniach komunalnych. Możemy też powołać komisję złożoną z policjanta, strażaka, radnego z danej miejscowości, żeby pójść i do innych – podpowiadał K. Serwatka.

– Ciężko będzie, żeby ludzie nas do domu wpuszczali, żebyśmy im mogli do pieców zaglądać – zauważył Adam Klisowski, radny.

– Wytypujemy kilka miejsc. Każdy wie, czym się tam pali. Na razie będziemy pouczać – wyjaśniał K. Serwatka.

Pozbywanie się śmieci może być coraz droższe.

– Nowa ustawa nakłada obowiązek segregowania. Jeżeli ktoś nie będzie chciał się podporządkować, będzie na niego nałożona karna opłata w wysokości 2-4 stawek za odpady segregowane – wyjaśniał Kazimierz Kurpiel, sekretarz.

– Od nowego roku zaproponujemy stawkę 19 zł za odpady segregowane i 38 zł dla tych, którzy segregować nie będą – zapowiadał M. Strojny.

To spora podwyżka, bo teraz osoby segregujące odpady płacą 14 zł. Śmieci zmieszane kosztują 16 zł.

To na razie propozycja, którą radni jeszcze omówią na sesji. Pewne jest jednak, że gmina szuka oszczędności, bo ma sporo strat.

– Wpływy za odbiór śmieci wynoszą 337 tys. zł, a zaległości 60 tys. zł – wyliczała A. Klisowska.

Oszczędności może przynieść pomysł, by gmina sama odbierała śmieci od mieszkańców, nie zatrudniając do tego żadnej firmy.

– Jesteśmy w trakcie analiz z prawnikami. Oczywiście musielibyśmy kupić samochód, więc na początek byłby to większy koszt, ale na pewno ostatecznie byłoby to dla nas korzystne – podsumował M. Strojny.

Napisz komentarz »