REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Eksmisja w Młynówce

Opublikowano 25 października 2019, autor: Piotr Piotrowski

Piętnastu najemców musi opuścić Młynówkę do 1 listopada, bo jej dzierżawca zalega miejskiej spółce Pałac Książęcy już 50 tys. zł za czynsz i media. – Gdzie mamy się podziać? – pytają.

 Lokatorzy żagańskiego hostelu Młynówka mają nakaz opuszczenia budynku. Odcięto im wodę, więc czerpią ją z Bobru. Niektórzy mieszkają tutaj od 3-4 lat. Traktują hostel jak mieszkania komunalne, choć zabytkowy budynek wcześniej służył turystom.

– To nie nasza wina, że pan Marcin, dzierżawca hostelu, od miesięcy nie płacił spółce Pałac Książęcy – mówi Rozalia Masłowska, jedna z lokatorek Młynówki. – A spółka odłączyła nam wodę, mimo że lokatorzy zebrali 5 tys. zł i opłacili rachunek za media. Burmistrz i prezes spółki kazali nam opuścić budynek do końca tego miesiąca. Śpieszą się, bo od 1 listopada zaczyna się okres ochronny i nie można nikogo wyrzucać na bruk. A gdzie mamy się podziać? – pyta.

– Od kilku dni wodę nosimy w wiadrach z rzeki. Straszą nas, że odłączą nam prąd – mówi pan Kamil. Dodaje, że dzierżawca pobierał od nich opłaty. – Za pokój jednoosobowy życzy sobie 600 zł, za dwuosobowy – 900 zł.

Mieli czas na wyprowadzkę

Dzierżawcę hostelu prezes spółki Pałac Książęcy pozwał do sądu o zaległy czynsz. Domaga się też eksmisji z budynku.

–  Najemców informowaliśmy znacznie wcześniej, że odetniemy media. Nie mieliśmy wyjścia, bo nie chcieli opuścić lokali, które zajmują bezprawnie, po tym jak spółka wypowiedziała umowę dzierżawcy – mówi prezes Pałacu Książęcego, Tomasz Hucał, który obecnie przebywa na urlopie.

A co z najemcami?

– Sytuacja jest niezręczna, ale na dziś przebywają oni w budynku nielegalnie. Muszą go opuścić – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec.

 Dzierżawca budynku zapewnia, że ureguluje dług wobec spółki.

– Miasto żąda ode mnie opróżnienia budynku, ale najemcy już nie chcą ze mną rozmawiać. Dług wobec spółki będę regulował systematycznie. Powstał, gdy najlepsi klienci, budowlańcy, opuścili Młynówkę i miałem dużo mniejsze wpływy z czynszów – zarzeka się pan Marcin.

Napisz komentarz »