REKLAMA

Wasze sprawy

Podatki w górę

Opublikowano 25 października 2019, autor: Piotr Piotrowski

Wyższe podatki zapłacą od nowego roku mieszkańcy gminy Brzeźnica.

Dzięki podwyżkom, gmina zyska ok. 140 tys. zł z podatków. Wójt Jerzy Adamowicz chciał jeszcze wyższych stawek, ale część radnych się na to nie zgodziła.

Najbardziej podwyżkę odczują przedsiębiorcy. Wójt planował wzrost ceny za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej o 1,5 zł. Ostatecznie, po proteście radnych, ustalono podwyżkę o 74 grosze, czyli do 21,44 zł.

Za 1 mkw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorca zapłaci 88 gr, czyli o 5 gr więcej niż w tym roku. Za 1 ha  gruntu pod wodami powierzchniowymi stawka wyniesie 4,56 zł (o 21 gr więcej).

Podatki wzrosną również od budynków. Za 1 metr kw. budynku mieszkalnego stawka wyniesie 71 gr (o 4 gr więcej), za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 21,44 zł (o 74 gr więcej), za 1 metr kw. budynku, w którym prowadzona jest działalność związana z obrotem materiałem siewnym ? 10,70 zł (o 60 gr więcej), a za 1 metr kw. budynku zajętego na działalność pożytku publicznego – 6,00 zł (o 23 gr).

– Nie mamy wysokich stawek na tle innych, a jesteśmy najbiedniejszą gminą w województwie, mamy coraz mniej pieniędzy na inwestycje, np. remonty dróg czy świetlic – tłumaczył wójt. – Podwyżki spowodują, że do kasy gminy wpadnie około  140 tys. zł więcej dochodów niż w tym roku.

Napisz komentarz »