REKLAMA

Kultura, Oświata

Włoski strajk nauczycieli

Opublikowano 18 października 2019, autor: jb

Po 22 października ruszy protest włoski nauczycieli.

 Związek Nauczycielstwa Polskiego zadecydował już o formie protestu.

– Żeby rozpocząć protest włoski, potrzebna jest uchwała intencyjna zarządu – tłumaczy Bożena Mania, prezes okręgu lubuskiego ZNP

– Uchwała zarządu jest po to, żeby potem nikt nie ukarał nauczycieli za udział w proteście. To, czy ktoś dołączy do protestu, to indywidualna sprawa – dodaje Romana Błahuta, prezes oddziału ZNP w Żaganiu. – Nauczyciel zawsze był usłużny wobec poleceń dyrektora, teraz powinien się skupić na swoich obowiązkach.

– Protest włoski będzie długofalowy i będzie zależeć od konkretnego nauczyciela – dodaje B. Mania.

Zapłacić za pracę

Do wtorku, 22.10., ZNP poinformuje nauczycieli, co im wolno w ramach protestu.

ZNP przygotował też listę zadań nieobowiązkowych dla nauczyciela. Są na niej m.in. weekendowe wyjazdy na konkursy z uczniami, pisanie projektów unijnych, prowadzenie niepłatnych kół zainteresowań, przygotowanie do olimpiad, pisanie sprawozdań z pracy dydaktycznej czy robienie spisów z natury.

– Jeżeli 30-osobowa klasa jedzie na wycieczkę, to powinno jechać na nią minimum 3 nauczycieli. W takich wyjazdach nauczyciel ma płacony za dzień pracy, a tak naprawdę jest z uczniami 24 godziny na dobę. Nauczyciel może jechać na taką wycieczkę, ale powinien domagać się wypłaty nadgodzin. I pamiętać, że należy mu się minimum 11 godzin przerwy – dodaje B. Mania. 

Napisz komentarz »