REKLAMA

Samorząd

Kandydaci się nie nadawali

Opublikowano 18 października 2019, autor: bj

Etat sekretarza gminy Żary był łakomym kąskiem dla trojga chętnych. Dokumenty złożyli. Ale chyba nie sprawdzili, że nie mają odpowiednich szkół i stażu pracy.

Trójka kandydatów stanęła w szranki o stanowisko sekretarza gminy Żary. Dobrze płatne, bo poprzedni sekretarz, Radosław Pogorzelec, zarabiał ok. 9 tys. zł. Fotel w urzędzie pozostanie jednak pusty, bo nikt nie spełnił wymogów formalnych.

Przypomnijmy. Sekretarzem gminy od 2011 r. był R. Pogorzelec. Swoje stanowisko stracił w kwietniu. Wówczas wójt Leszek Mrożek zawarł z nim porozumienie. Przez 3 miesiące Pogorzelec był zwolniony ze świadczenia pracy. Teraz pracuje już na powiatowej posadzie inspektora ds. obsługi zasobu geodezyjnego.

Konkurs na sekretarza został ogłoszony 30.09. Potencjalni kandydaci mieli 2 tygodnie, by odpowiednio przygotować swoje dokumenty.

– Na konkurs wpłynęły 3 oferty – Grzegorza Chmielewskiego, powiatowego rzecznika praw konsumenta, Janiny Chęć, byłej dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Lubsku i Dagmary Nergi z Sanepidu – tłumaczy Barbara Karpowicz, skarbnik gminy i przewodnicząca komisji konkursowej.

Nie doczytali?

Do kopert z ofertami komisja konkursowa zasiadła w środę, 16.10.

– Dokładnie o godz. 8.20. Niestety, jak się okazało, żaden z kandydatów nie spełnia wymogów formalnych. Chodzi o dwie sprawy. Pierwszą jest wykształcenie. Zgodnie z warunkami konkursu miał to być kierunek prawo lub administracja. Drugą sprawą jest staż urzędniczy – tłumaczy B. Karpowicz. Wszyscy kandydaci mieli studia magisterskie, ale były to m.in. kierunek pedagogiczny czy inżynieryjny.

– Kolejnym kryterium był co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w samorządzie, w tym co najmniej dwuletni na kierowniczym stanowisku. Część kandydatów tego nie spełniała – wyjaśnia B. Karpowicz.

Konkurs w tej sytuacji pozostanie nierozstrzygnięty.

– Zapewne wkrótce zostanie ogłoszony nowy. To będzie decyzja wójta, ale być może zostaną nieco skorygowane warunki. Staż pracy wynika z przepisów i tego nie można zmienić, ale jeżeli chodzi o wykształcenie, można już robić pewne korekty – wyjaśnia B. Karpowicz.

Napisz komentarz »