REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Muzycy w korytarzu powietrznym

Opublikowano 18 października 2019, autor: Piotr Piotrowski

Aż 33 mln zł kosztuje adaptacja dawnego szpitala przy ul. Żelaznej w Żaganiu na nową siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Remont zabytkowych budynków po dawnym oddziale chirurgii, ginekologii i administracji oraz pogotowiu trwa od ponad trzech lat. Powstanie w nich Europejskie Centrum Muzyczne. Już w przyszłym roku przeniosą się do niego uczniowie żagańskiej wej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Prace przedłużyły się, ze względu na zabytkowy charakter budynków. Wykonano remonty elewacji i dachów, trwają roboty wykończeniowe w środku budynków.

Trzeci, ostatni  etat robót za ok. 33 mln zł wykonuje poznańska firma Orlikon przy współpracy spółki Lapis z Bożnowa. Ciekawość mieszkańców przechodzących ul. Żelazną budzi przeszklony korytarz powietrzny, łączący dwa remontowane budynki.

 – Dzięki niemu muzycy będą mogli „suchą nogą” przemieścić się między budynkami.  Na budowę korytarza udało się nam uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Inwestycja kosztuje aż 33 mln zł, bo łączy ze sobą odnowę adaptację i przebudowę budynków z ich termomodernizacją. – wylicza Krzysztof Mondzielewski, który koordynuje prace z ramienia inwestora, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W budynkach przy ul. Żelaznej będzie miejsce na sale wykładowe, warsztatowe, aulę koncertową i administrację. Otwarcie planowane w połowie przyszłego roku.

Napisz komentarz »