REKLAMA

Polityka

Poseł kłamczuszek?

Opublikowano 11 października 2019, autor: Norbert Królik

Sprytny lisek z tego Jacka Kurzępy. Żeby zdobyć poparcie, obieca wszystko. Poseł PiS i kandydat na posła na kolejną kadencję zapewniał mieszkańców Żar, że załatwił im w Ministerstwie Zdrowia badania przesiewowe w 2020 roku. Tymczasem okazuje się, że nie załatwił, a kwestią badań ma się zająć… samorząd.

Tak poseł Jacek Kurzępa mówił publicznie pod żarskim Ratuszem do mieszkańców w lipcu tego roku:

– Obiecałem wam uzgodnienie w Ministerstwie Zdrowia realizacji badań przesiewowych na populacji mieszkańców Żar na próbę diagnozowania chorób nowotworowych i alergicznych. Zostało to przyjęte przez ministra Króla jako zadanie do realizacji. Zatem od roku 2020 zostaniecie państwo zaproszeni do współuczestnictwa w diagnozie powszechnej zdrowia mieszkańców Żar. Zatem te badania w roku 2020 i 2021 będą realizowane dla was wszystkich, zarówno pracowników, jak i mieszkańców Żar – zapewniał poseł na pikiecie pod Ratuszem.

Zebrał za te słowa gromkie oklaski od zgromadzonych mieszkańców Żar, ale teraz okazuje się, że obietnice posła można wsadzić między bajki.

Zrzuca na innych

Okazuje się, że badania wcale nie są zatwierdzone. Co więcej, tak naprawdę nie wiadomo, kto miałby o nie wystąpić i do kogo. Poseł Kurzępa mówi teraz o przygotowaniu raportów przez Sanepid, przez lekarzy, o pozbieraniu danych z Wrocławia, z Poznania i z innych miejsc, gdzie się leczą żaranie. Sam jednak nie zamierza się tym dalej zajmować.

– Z samorządu musi wyjść inicjatywa. Nikt ludzi nie będzie uszczęśliwiać na siłę – twierdzi dzisiaj poseł.

Gdy zwracamy posłowi uwagę, że z prośbą o pomoc nie zwrócił się do niego samorząd, a mieszkańcy, zrzuca załatwienie badań na kolegów z partii.

– Zakładam, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Żarach takie oczekiwania przedstawi, a jeśli i oni zawiodą to spadnie to na Tadeusza Płóciennika i pewnie on to zrobi – przekonuje poseł.

Milczą

W Ministerstwie Zdrowia temat badań w Żarach to temat tabu. Przed wyborami nikt kategorycznie nie chce się wypowiedzieć. Na proste pytanie „czy to prawda, że w Żarach (woj. lubuskie) będą przeprowadzone badania przesiewowe wśród mieszkańców w związku z zanieczyszczeniami powietrza w mieście, bo takie ustalenia zapadły prawdopodobnie na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z posłem Jackiem Kurzępą?” – przez dwa tygodnie nikt nie jest w stanie nam odpowiedzieć. Nieoficjalnie słyszymy tylko, że tego typu badania to sprawa samorządu lokalnego i że takie programy prowadzą regionalne oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. W lubuskim NFZ o badaniach w Żarach jednak nic nie wiedzą.

 

Napisz komentarz »