REKLAMA

Polityka

Ile zarobi nasz poseł i senator?

Opublikowano 11 października 2019, autor: Patryk Świtek

Przedsiębiorczy senator może wyciągnąć nawet 25 tys. zł miesięcznie! Takimi pieniędzmi nie pogardzi żaden z naszych kandydatów. Żyć, nie umierać! Do urn pójdziemy już w niedzielę, 13 października. W województwie lubuskim o nasz głos walczy 120 kandydatów na posła. Do Sejmu wybierzemy z nich 12. O fotel senatora stara się w naszym województwie 9 kandydatów.

  Każdy poseł i senator może liczyć na 9.892,30 zł pensji. Gdy doliczy się dietę, to jest już lepiej. Miesięcznie to blisko plus 2,5 tys. zł. Przedsiębiorczy senator potrafi wycisnąć ze swojego mandatu jeszcze więcej. Wystarczy zakręcić się przy komisjach senackich. Tych na pewno nie zabraknie. W poprzedniej kadencji było ich aż 16. Przewodniczący takiej komisji inkasuje ekstra 2 tys. zł, wiceprzewodniczący 1,5 tys. zł, a przewodniczący podkomisji blisko 1 tys. zł. Dodatkowo co miesiąc senator inkasuje ponad 12 tys. zł na prowadzenie biura, czyli na wynagrodzenie dla pracowników, czynsz, opłaty za media, itp.

Darmowe bilety

Mandat senatorski to także cała masa ulg i przywilejów. Cenny jest przede wszystkim immunitet, który chroni przed odpowiedzialnością karną, zatrzymaniem czy aresztowaniem. Na szczęście można go uchylić. Są też bardziej przyziemne korzyści. Każdy senator i poseł ma zagwarantowane darmowe podróżowanie środkami komunikacji publicznej, a także przeloty samolotem na terenie kraju. Przysługuje im także miejsce w domu poselskim, mogą liczyć na darmowe noclegi podczas wyjazdów służbowych, darmowe przesyłki czy dopłaty do wynajmu mieszkania w Warszawie. 

Na koniec kadencji też czeka nagroda, czyli odprawa – ponad 29 tys. zł.

Napisz komentarz »