REKLAMA

Wasze sprawy

Podgrzybki za złotówkę

Opublikowano 11 października 2019, autor: mk

Grzybów było tak dużo, że prawie same wskakiwały do koszyków grzybiarzy. Skupy nie nadążały z przyjmowaniem zbiorów. Podgrzybek jeszcze nigdy nie miał tak niskiej ceny! 1 zł za kilogram.

Takiego wysypu grzybów nie było od lat. Lasy pękają w szwach od grzybów i grzybiarzy.  W skupach ustawiają się kolejki chętnych do sprzedania prawdziwków i podgrzybków.

Złotówka za kilogram

Ceny w skupach poleciały na łeb i szyję. Na przełomie września i października ceny podgrzybka sięgały nawet 6 zł. Potem ceny zaczęły topnieć jak szalone. W poniedziałek (7.10) w niektórych skupach w gminie Trzebiel, ceny sięgnęły rekordowo niskiej ceny… 1 zł za kilogram podgrzybka, bez względu na jego klasę! W niektórych skupach nie przyjmowano już podgrzybka, ponieważ suszarnie nie nadążały z jego suszeniem. Ceny za kilogram prawdziwka pierwszej klasy sięgają obecnie 20 zł za kilogram, 10 zł dostaniemy za drugą klasę i 3 zł za trzecią klasę jakości. 

Sosik i święta

Wielu grzybiarzy do lasu wybrało się po to, by zebrać grzyby dla siebie, na własne potrzeby.

– Zbierałam dziś prawdziwki. Zielony las w Żarach jest dla nich odpowiedni – opowiada Henryka z Żar. – Prawdziwki ususzę, będą na święta.

Wysyp grzybów powoli się już kończy. Grzybiarzy jednak w lesie ciągle jest jeszcze bardzo dużo.

– W zeszłym tygodniu zbieraliśmy po 10 kilo grzybów – mówi Małgorzata Jędrasik z Łazu. – W tym tygodniu grzyby się już kończą. Coś jeszcze można znaleźć, ale to już nie to samo.

Towar luksusowy

Przez kilka ostatnich lat, w lasach było mało grzybów. To podnosiło cenę w skupach. Zeszłej jesieni kilogram podgrzybka kosztował nie 1 zł jak teraz, ale od 10 do 15 zł za kilogram. Cena prawdziwków dochodziła do ponad 30 zł za kilogram.

Napisz komentarz »