REKLAMA

Wasze sprawy

Koszary straszą w centrum Żagania

Opublikowano 11 października 2019, autor: Piotr Piotrowski

Byłe budynki wojskowe po batalionie dowodzenia w centrum Żagania niszczeją w oczach. – Są notorycznie rozgrabiane, służą jako miejsce libacji alkoholowych – żali się pan Tadeusz z ul. Dworcowej.

Mieszkaniec Żagania pyta, za pośrednictwem „Regionalnej”, czy Agencja Mienia Wojskowego zamierza je zagospodarować, czy wyburzyć. Budynki w rejonie ul. Dworcowej, Traugutta i Kędzierzawego niszczeją od 8 lat, kiedy to batalion dowodzenia, a następnie sztab dywizji przeniesiono do koszar przy ul. Żarskiej. Część z nich wyburzono, stawiając nowe mieszkania dla żołnierzy.

– Ale reszta popada w ruinę, jest rozgrabiana przez szabrowników i służy meliniarzom jako miejsce spotkań – podkreśla pan Tadeusz. – Szczególnie szkoda byłego kasyna oraz hali wojskowej, którą miasto mogłoby przejąć z myślą o sportowcach.

 

Zamurowali okna

Jak ustaliliśmy, Urząd Miasta nie jest zainteresowany przejęciem tych terenów. Zapytaliśmy właściciela nieruchomości, Agencję Mienia Wojskowego, co zamierza zrobić z pustostanami.

– Pierwszym etapem zagospodarowania byłego kompleksu wojskowego była modernizacja budynku po byłej stołówce, który został przeznaczony na tymczasowe zakwaterowanie 58 żołnierzy. Drugi etap inwestycji polegał na budowie budynku 18-rodzinnego wraz z zagospodarowaniem terenu oraz urządzeniu tam skateparku – tłumaczy Małgorzata Weber, rzecznik AMW. – Kolejne inwestycje na tym terenie będą realizowane w miarę zgłaszanych przez wojsko potrzeb mieszkaniowych, które są zależne od opracowywanej obecnie koncepcji rozwoju garnizonu Żagań – zastrzega. I zapewnia: – Agencja stara się na bieżąco zabezpieczać budynki przed ich dalszą dewastacją. Zleciła zamurowanie otworów wejściowych oraz okien na parterze. Nie ma innych możliwości zabezpieczenia, ponieważ teren jest ogólnodostępny i nie jest objęty ochroną z uwagi na koszty.

Napisz komentarz »