REKLAMA

Praca

Bon albo firma

Opublikowano 11 października 2019, autor: jb

Łącznie zaledwie kilka osób w obu powiatach może jeszcze skorzystać z pomocy Powiatowych Urzędów Pracy.

W powiecie żarskim pieniądze są na jedną dotację na założenie własnej firmy, ale tylko dla osoby powyżej 30 roku życia. O pieniądze na własną działalność może się starać także jedna osoba niepełnosprawna.

– Mamy jeszcze 50 tys. zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dla pracodawców i tych osób, które już pracują, na szkolenia. Trzeba jednak pamiętać, że aby dostać dofinansowanie do szkoleń, muszą się one zakończyć jeszcze w tym roku – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach.

W powiecie żagańskim osoby poniżej 30 roku życia mogą liczyć na bony. Trzy osoby mogą otrzymać bon na zasiedlenie o wartości 5 tys. zł, jeżeli znajdą pracę na cały etat powyżej 150 km od miejsca zamieszkania. Dla jednej osoby przygotowano bon szkoleniowy.

– Dla gmin i instytucji mamy jeszcze środki na roboty publiczne. Do pracy na dwa miesiące możemy skierować w ich ramach łącznie 14 osób – wymienia Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Na szkolenia dla pracodawców i pracowników zostało jeszcze 65 tys. zł. W ramach tej puli pieniędzy, szkolenia muszą również się zakończyć i rozliczyć w bieżącym roku.

– Na bony wnioski przyjmujemy do końca października. Po tym czasie rozliczać będziemy wszelkie nasze wolne środki. To, co zostanie, będziemy chcieli przekazać na finansowanie dotacji na założenie własnej działalności – dodaje H. Janowska.

 

O współpracy

Tego, jak pracodawca może współpracować z Urzędem Pracy, można dowiedzieć się podczas dnia otwartego PUP w Żarach. Wystarczy przyjść w czwartek, 17.10., w godzinach 9:00-14:00.

– Przygotujemy trzy stoiska, przy których będzie można otrzymać informacje o szkoleniach, naszych usługach czy zasadach zatrudniania obcokrajowców – dodaje Ż. Wójcicka. 

Napisz komentarz »