REKLAMA

Polityka

Burmistrz zdecyduje za wszystkich

Opublikowano 04 października 2019, autor: Piotr Piotrowski

Część radnych skrytykowała pomysł burmistrza, który bez ich zgody będzie ustalał stawki za dzierżawę gruntów i powierzchni na reklamę w Żaganiu.

Nad uchwałą radni głosowali na piątkowej sesji (27.09.). Zanim podnieśli ręce, rozgorzała dyskusja. Grzegorz Kuźniar wytknął burmistrzowi, że pozbawia radnych ich kompetencji.

– Według mnie, co 21 głów, to nie jeden. To nie jest mała sprawa – podkreślił radny. – Bierzemy diety i reprezentujemy mieszkańców, którzy chcą mieć wpływ na wysokość opłat w mieście. Idąc tym tokiem rozumowania, powinniśmy podjąć decyzję o samorozwiązaniu i niech burmistrz decyduje za wszystkich. W ten sposób krok po kroku odbieramy sobie kompetencje. Nie rozumiem, dlaczego burmistrz ma jednoosobowo ma ustalać stawki opłat.

Do zdjęcia uchwały z porządku obrad i poddaniu jej ponownie pod analizę na komisjach nawoływał radny Daniel Marchewka

– To rada odpowiada przed mieszkańcami za pewne decyzje – przekonywał.

Radny Andrzej Chodań poszedł jeszcze dalej: – Obiekty miejskie, utrzymywane z podatków mieszkańców, nie powinny być obwieszane plakatami – powiedział. – Argumenty, że są z tego jakieś pieniądze, do mnie nie przemawiają.

Burmistrza Andrzeja Katarzyńcanie było na sesji (uczestniczył w Zrzeszeniu Gmin Województwa Lubuskiego w Kołobrzegu). W uzasadnieniu do uchwały tłumaczył, że stawki nie były zmieniane od kilkunastu lat. Jego zastępca Sebastian Kulesza nie zabrał głosu. W imieniu urzędu wypowiedziała się radczyni, Maria Wrońska, która podkreślała, że scedowanie kompetencji na burmistrza jest zgodne z prawem. Mimo że opinia komisji gospodarki była negatywna, uchwała przeszła 13 głosami koalicji burmistrza. Tylko 5 radnych było przeciw, 2 się wstrzymało. Zwolennicy zmiany tłumaczyli, że powierzenie kompetencji burmistrzowi usprawni pracę urzędu.

Napisz komentarz »