REKLAMA

Kultura, Oświata

Korzystać, póki zdrowie pozwala

Opublikowano 04 października 2019, autor: jb

Blisko 200 słuchaczy rozpoczęło nowy rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Żaganiu.

W poniedziałek, 30 września, zajęcia dla seniorów ruszyły już 15 rok z rzędu.

– Co roku staramy się przygotować coś nowego. W tym będzie to kawiarenka czynna od wtorku do piątku w godz. 10:00 -13:00 – mówi Stanisława Szczepanik, szefowa UTW. Kawiarenka znajduje się w nowej siedzibie UTW, w wyremontowanym pałacyku przy ul. Jana Pawła II.

Jednym z najbardziej obleganych tegorocznych kierunków jest regionalistyka. Podobnie jak na jogę, trzeba było przygotować listę rezerwową słuchaczy.

– W  ubiegłym roku miałem 138 słuchaczy. Zajęcia prowadzę od dwóch lat i widzę, że chętnych jest coraz więcej. Mam na zajęciach osoby nawet powyżej 80 roku życia, wszyscy są bardzo aktywni i ciekawscy – mówi Wiesław Chłopek, który prowadzi zajęcia z regionalistyki.

Wyjść z domu

Już 10 lat na zajęcia plastyczne UTW przychodzi Elwira Pawłowicz.

– Angielskiego uczę się sama, gimnastykę robię w domu, a na zajęcia plastyczne po prostu czekam. Jest miła atmosfera i można naprawdę wielu rzeczy się dowiedzieć – mówi.

Zajęcia sportowe wybrała Janina Opala.

– Od pięciu lat chodzę na jogę, basen i gimnastykę. Na emeryturze w końcu mam czas, żeby zająć się sobą, więc z tego korzystam – mówi.

– Moim zdaniem każdy powinien korzystać z jak największej ilości zajęć, dopóki mu zdrowie pozwala. Ja chodzę na regionalistykę, tańce, basen i mam nadzieję, że pójdę na jogę, bo póki co, jestem na liście rezerwowych – mówi Halina Gębura.

– W tym roku wybrałam regionalistykę i język włoski. Wszystkich znajomych namawiam, żeby też zapisali się na zajęcia, a nie siedzieli w domu – dodaje Krystyna Luksemburg.

Swój pierwszy rok nauki rozpoczęła właśnie Helena Kuta.

– Skończyłam pracę, nie ma już dyscypliny, jest luz, więc zamierzam korzystać. Wybrałam jogę, taniec, basen i język angielski. Ocen nikt tu stawiać nie będzie, ale na pewno nauczę się czegoś nowego – cieszy się.

Napisz komentarz »