REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Trump nie wybrał Żagania

Opublikowano 27 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Fort Trump, czyli baza wojsk amerykańskich, powstanie w sześciu miejscach na terenie Polski. Nie będzie to jednak ani Żagań, ani Świętoszów.

Mieszkańcy naszego regionu do końca łudzili się, że stała baza amerykańskiej armii powstanie w okolicach Żagania lub Świętoszowa. Kilka dni temu prezydent USA, Donald Trump, ogłosił, że zwiększy ilość amerykańskich żołnierzy w Polsce w sześciu garnizonach. Tyle że nie u nas. Liczba Amerykanów wzrośnie do 5,5 tys. Żołnierze wzmocnią garnizony w Poznaniu, Powidzu, Drawsku, Wrocławiu – Strachowicach, Łasku oraz Lublińcu.

O Żaganiu czy Świętoszowie Trump nie wspomniał, ale to nie znaczy, że tam nie będzie Amerykanów. W 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie stacjonowało do tej pory około 500 żołnierzy USA, w żagańskich koszarach przy ul. Żarskiej – około 200. Po nowych ustaleniach obu rządów może być to mniejsza liczba.

– W listopadzie przywitamy kolejną zmianę wojsk amerykańskich. Mamy dla nich przygotowane miejsca w koszarach 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zarówno w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Bolesławcu, jak i obozowiskach w Trzebieniu i na Karlikach – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11. LDKPanc.

– W Żaganiu i okolicach nie ma lotniska, co miało znaczenie przy wyborze miejsca dla baz amerykańskiej armii – ocenia gen. broni. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Czarnej Dywizji.

Napisz komentarz »