REKLAMA

Gospodarka, Komunikacja

Biorą kredyt na drogę

Opublikowano 27 września 2019, autor: mk

Radni gminy Trzebiel zadecydowali o wzięciu 2 mln 800 tys. zł kredytu. Pieniądze pójdą w większości na remont drogi Strzeszowice – Chudzowice – Dębinka.

Urzędnikom z gminy udało się zdobyć dofinansowanie do remontu drogi w wysokości 3 mln 191 tys. zł. W budżecie nie było jednak środków na wkład własny do inwestycji, a potrzeba 2 mln 200 tys. zł. Dlatego radni zebrali się na nadzwyczajnej sesji (we wtorek, 24.09.), żeby zagłosować w sprawie zaciągnięcia kredytu na ten cel. Gmina obecnie jest zadłużona na 126 tys. zł. Nie obyło się bez dyskusji.

– Panie wójcie, chcielibyśmy wiedzieć, czy stać nas na taki kredyt. Na czym zaoszczędzimy, żeby go spłacać? – dopytywał radny Paweł Ryś.

– Na pewno nie będę oszczędzał na szkołach. Ale czy ja mam rozumieć, że pan nie chce, żebyśmy robili tę drogę? – odpowiedział pytaniem wójt Tomasz Sokołowski.

– Pani skarbnik – zwrócił się do Barbary Purchy Andrzej Dyszczyński, przewodniczący Rady Gminy. – Czy jest zagrożenie, że nie spłacimy kredytu?

– Zaplanowałam to tak, że kredyt byłby udzielony z prolongatą. Zaczęlibyśmy go spłacać w 2021 roku. Według prognozy, jeżeli spłacalibyśmy go do 2034 roku, nie powinniśmy mieć trudności – odpowiedziała B. Purcha. Przy czym zastrzegła: – Ale gwarancji na to nie ma.

Radni ostatecznie zgodzili się na zaciągnięcie kredytu. Za kredytem zagłosowało 12 radnych, 2 wstrzymało się od głosu, a 1 był nieobecny.

Z kredytu 2 mln 200 tys. zł pójdzie na drogę, a pozostałe 600 tys. z na pokrycie deficytu budżetowego.

Kiedy droga?

Po rozpisaniu przetargu na udzielenie kredytu, gmina ogłosi kolejny – na wykonawcę drogi Strzeszowice – Chudzowice – Dębinka. Według planów, remont wart ponad 5 mln zł miałby się rozpocząć wiosną 2020 roku.

Napisz komentarz »