REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Żądają podwyżek

Opublikowano 27 września 2019, autor: mk

Pracownicy laboratorium w Szpitalu na Wyspie w Żarach przyłączyli się do krajowego protestu diagnostów.

Diagności i laboranci ze Szpitala na Wyspie w Żarach żądają podniesienia ich płac. Pierwsza podwyżka miałaby mieć miejsce od zaraz i wynieść 500 zł, kolejnych 500 zł diagności oczekują w nowym roku.

– Chcemy, by nasze płace zrównały się z pielęgniarskimi – mówi Danuta Adamska, kierownik laboratorium. – Obecnie razem z dyżurami dostajemy 2 tys. 500 zł, a goła pensja to około 2 tys. zł. Nasz zawód jest bardzo wymagający. Obsługujemy skomplikowane i drogie maszyny, robimy testy, które wymagają wiedzy. By być diagnostą, trzeba zdobyć gruntowne wykształcenie. W naszym laboratorium pracuje kilka osób, mających 35 lat doświadczenia. Jak mamy zachęcić nowych do pracy, kiedy pensje są tak niskie? – zastanawia się D. Adamska.

Laboratorium w Szpitalu na Wyspie czynne jest całodobowo. Rocznie wykonywanych jest w nim ponad 150 tys. badań.

– Wykonujemy badania na potrzeby szpitala, ale także na potrzeby indywidualne. Gdy w weekend trafia do nas kobieta w ciąży, od ręki robimy jej badanie. Na razie nasz protest ma bardzo łagodną formę i chcielibyśmy, żeby tak pozostało. My nie możemy przestać pracować. Od naszej pracy często zależy ludzkie życie. Żądamy tylko, by nas doceniono tak jak inne grupy zawodowe – dodaje D. Adamska.

Protest pracowników laboratorium na razie potrwa do końca tygodnia. Pracują normalnie. Na drzwiach do laboratorium pojawiła się czarna szarfa i informacja o postulatach. O jego zaostrzeniu lub odwołaniu zdecydują władze krajowe związku zawodowego diagnostów.

Napisz komentarz »