REKLAMA

Polityka

PiS wystawiło Niemca

Opublikowano 20 września 2019, autor: Patryk Świtek

Klaudiusz Balcerzak, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na senatora, ma podwójne obywatelstwo, polskie i niemieckie. – Cztery razy głosowałem na Merkel – przyznaje. – W Polsce jest Polakiem – przekonuje Marek Ast z PiS.

– Urodziłem w Nackel, to jest w Brandenburgii – mówi K. Balcerzak (75 l.). – Mama pojechała tam do pracy i poznała tatę. Urodziło się nas tam troje. Później przyjechaliśmy do Gorzowa. Dziś mam dwa obywatelstwa – przyznaje. 

Zdradza, że regularnie bierze udział w wyborach do Budestagu (niemieckiego sejmu). 

– Jestem zameldowany u swojego przyjaciela w Berlinie. Czterokrotnie głosowałem na panią Merkel – mówi. 

Delikatnie mówiąc, gryzie się to z polityką Prawa i Sprawiedliwości, które cały czas powtarza, że Niemcy powinni zapłacić Polsce odszkodowania wojenne. A. Merkel też jest zwykle krytykowana przez partię, bo to koleżanka Tuska, która chce budowy gazociągu Nord Stream 2. 

W Polsce jest Polakiem 

Poseł Jerzy Materna informacją o K. Balcerzaku jest zaskoczony.

– Nie wiedziałem, że ma niemieckie obywatelstwo. Może byśmy inaczej podeszli do tematu jego kandydatury. Ale listy są już zaakceptowane – mówi. 

PiS pierwotnie na senatora z okręgu Nowa Sól, Wschowa, Żary, Żagań chciało wystawić Małgorzatę Gośniowską-Kole, ale ta w ostatniej chwili się wycofała. Trzeba było szybko szukać nowego kandydata z tego okręgu, ale lista była krótka. Padło na Balcerzaka. 

Marek Ast, szef lubuskiego PiS, przyznaje, że wiedział o niemieckim obywatelstwie. 

– Jest wielu polityków, którzy mają podwójne obywatelstwo. Tu w Polsce jest Polakiem – mówi krótko. 

K. Balcerzak zapewnia, że jest uczciwym Polakiem, a o sąsiadach nie ma dobrego zdania. 

– Trzy razy współpracowałem z biznesem niemieckim, więc wiem, że jak Niemiec przychodzi do Polaka, to zakłada, że jest lepszy – mówi. Przypomina, że firmie Stockmeyer sprzedał kiedyś swoje przedsiębiorstwo, które zajmowało się przetwórstwem mięsnym. Umowa zakładała, że przez 10 lat nie stworzy jej konkurencji w Polsce. Sprawa skończyła się w sądzie. – Ta firma postawiła sobie za cel, żeby mnie wyeliminować i przed sądem ustawili Polaka – wspomina. 

Kiedyś w Platformie dziś w PiS 

PiS przymknęło też oko na to, że K. Balcerzak wcześniej działał w Platformie Obywatelskiej. Z ramienia tej partii był nawet przez kilka miesięcy posłem. Z jej list kandydował na radnego wojewódzkiego i raz zagłosował przeciwko PiS. 

– Teraz jest członkiem naszej partii. Był już naszym kandydatem na radnego wojewódzkiego – mówi M. Ast. 

K. Balcerzak opuścił PO w 2016 roku. Pamięta głosowanie przeciwko PiS w Sejmiku. 

– Jak się jest w jednej organizacji politycznej czy w koalicji, to jest dyscyplina i nie ma się nic do powiedzenia. Nie zgadzałem się z Niesiołowskim i z Bukiewicz i pewnego dnia powiedziałem „dosyć, idę do klubu, gdzie będę mógł wyrazić swoje zdanie” – tłumaczy. 

Liczy, że zostanie senatorem i zapewnia, że ma 75-lat i energię do działania.

– Ostatnio w Berlinie były obchody 80-lecia wybuchu wojny. Był tam Wolfgang Schäuble. Ma 78 lat, jeździ na wózku i jest fantastycznym przewodniczącym Bundestagu. Dlaczego mam się wyłączyć z życia publicznego, skoro mam ogromne doświadczenie i wiedzę? – pyta.

komentarze »
 1. AS 3 października 2019 07:54 - Odpowiedź

  DLACZEGO ZOSTAŁ USUNIĘTY MÓJ KOMENTARZ WIDAĆ ŻE PRAWDA O TENDENCYJNEJ TREŚCI AUTORZYNĘ BOLI TO BYŁO OSTATNIE MOJE SPOTKANIE Z ,,regionalną”

 2. AS 3 października 2019 08:02 - Odpowiedź

  Bardzo krzywdzący artykuł osobę Pana Klaudiusza Balcerzaka,który rozwinął w województwie lubuskim przemysł mięsny.- przetwórstwo. To dzięki Niemu społeczeństwo obecnego powiatu Wschowskiego i Wolsztyńskiego w czasie przemian ustrojowych w latach 80 i 90 nie zaznała bezrobocia i biedy,gdyż mieli pracę w zakładach tworzonych przez Pana Balcerzaka.Przypomnę autorowi bo moze z racji swojego młodego wieku i małego doświadczenia życiowego nie wie,że to były tereny po pegeerowskie tak jak powiaty żarski,żagański.Proszę zobaczyć jak obecnie wyglądają te powiaty.Powiat wschowski a zwłaszcza gmina Sława. Dzięki takim ludziom jak Pan Balcerzak społeczeństwo ma pracę i zapewniony byt swoich rodzin.Nie liczy się kto skąd jest lecz kim jest i co zrobił dla swojego społeczeństwa lokalnego.A dokonań Pana Balcerzaka jest wiele w innych dziedzinach życia społecznego.Mam pytanie do autora,czysto hipotetyczne;czy jeżeli Pan Tyszkiewicz urodził by się w Berlinie miałby Pan odwagę napisać o nim że jest Niemcem i spojrzeć w oczy mieszkańców Nowej Soli i powiatu nowosolskiego.Drogi Panie żałuję że nie mogę głosować na Pana Balcerzaka bo nie jestem mieszkańcem tego Okręgu wyborczego,co nie znaczy,że w swoim Okręgu zagłosuję na To ugrupowanie z którego startuje Pan Balcerzak.Z tej prostej przyczyny,że głosuję na CZŁOWIEKA I NA TO CO SOBĄ REPREZENTUJE. NIE INTERESUJE MNIE GDZIE URODZIŁ SIĘ KILKADZIESIĄT LAT TEMU LECZ TO CZEGO DOKONAŁ NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI Tego również życzę autorowi

 3. AS 3 października 2019 10:51 - Odpowiedź

  CZY TAK TRUDNO INTELIGENTNEMU moderatorowi OCENIĆ TEN KOMENTARZ

 4. zastępca moderatora 3 października 2019 14:44 - Odpowiedź

  można też mieć odwagę, żeby podpisać się z imienia i nazwiska tak jak autor artykułu…

  może moderator jest akurat na chorobowym…?

Napisz komentarz »