REKLAMA

Wasze sprawy

W Łęknicy dbają o środowisko

Opublikowano 20 września 2019, autor: Michalina Kozarowicz

W gminie Łęknica właśnie dobiega końca remont gminnej oczyszczalni ścieków. Gmina zdobyła fundusze na inwestycję w ramach Programu Operacyjnego ? Lubuskie 2020.

Gmina Łęknica zdobyła 2 mln 723 tys. 987 zł, aby zrealizować projekt, dzięki któremu wyremontowana została gmina oczyszczalnia ścieków. Zadanie zostanie wykonane w ramach programu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Łęknica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ? Lubuskie 2020. Całość projektu razem z budową instalacji kanalizacyjnej na ulicy Żurawskiej jest warta aż 5 mln 942 tys. 274 zł , a wartość dofinansowania wynosi niebagatelne 85%.

  Dbają o środowisko

Dzięki modernizacji starej oczyszczalni gmina, która swoją oś rozwoju kieruje na turystykę, będzie mogła jeszcze bardziej dbać o środowisko naturalne.

– Łęknica rozwija się pod względem turystycznym – mówi Piotr Kuliniak, burmistrz Łęknicy – Na naszym terenie znajdują się wyjątkowe w skali kraju, a nawet Europy, obiekty. Dlatego tak ważnym jest dla nas dbanie o nasze środowisko.  Dzięki dofinansowaniu udało nam się zrealizować inwestycję, którą śmiało mogę uznać za najważniejszą w tym roku i jedną z najważniejszych na przestrzeni ostatnich lat. – zauważa burmistrz Kulinak.

Więcej podłączonych

Celem głównym projektu jest poprawa stanu środowiska przyrodniczego poprzez uporządkowanie gospodarki wodno ? ściekowej w Gminie Łęknica.

Dzięki uporządkowaniu gospodarki ściekowej na terenie Gminy Łęknica, zwiększy się liczba mieszkańców regionu korzystających z oczyszczalni ścieków.

– W naszej gminie zwiększy się odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków, m.in dzięki remontowi i budowie sieci kanalizacyjnej na ulicy Żurawskiej. Tym samym zwiększy się dostępność wody pitnej w Łęknicy, poprzez poprawę jakości wód. – stwierdza burmistrz Kuliniak.

Remont oczyszczalni

Oczyszczalnia ścieków w Łęknicy lata swojej świetności miała już za sobą. Dzięki inwestycji przebudowana i unowocześniona została cała instalacja wodno-ściekowa.

– Zamontowane zostało urządzenie do pracowania odpadów. Silosy przeznaczone do przyjmowania odpadów przeszły gruntowny remont. Zamontowane zostały nowe pompy do napowietrzania ścieków. – wylicza część prac burmistrz

Mają cel

Dzięki realizacji programu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Łęknica” poprawi się zdolność adaptacji do zmian klimatu. Rozwinięte zostaną także systemy zarządzania zagrożeniami. A to wszystko wpłynie na jakość życia w Łęknicy.

– Wszystkie inwestycje mają na celu polepszenie życia naszych mieszkańców, a wiadomo, że trzeba to robić poprzez dbanie o środowisko, w którym wszyscy żyjemy, i z którego każdy z nas korzysta. Chcąc się rozwijać musimy inwestować, zwłaszcza w środowisko i ekologię. Ogromnie się cieszę, że nasz projekt zdobył uznanie, a tym samym dofinansowanie. Udało nam się pozyskać lwią cześć kosztów, dzięki czemu tak sprawna i szybka realizacja inwestycji była możliwa – mówi P. Kuliniak

Napisz komentarz »