REKLAMA

Gospodarka

Drożej za mieszkanie

Opublikowano 20 września 2019, autor: jb

W Gozdnicy podrożały opłaty za mieszkania komunalne.

– Zgłosiła się do mnie mieszkanka budynku,  w którym mieszkania należą do gminy. Mówiła o podwyżce czynszu. Dla niej opłata wynosić będzie blisko 700 zł. Skąd taka zmiana, ja sobie nie przypominałem żadnej uchwały, ale widzę, że burmistrz wydał takie zarządzenie – mówił na sesji Rady Miasta (wtorek, 17 września) Paweł Laskowski

Do tej pory opłata za metr kwadratowy mieszkania komunalnego wynosiła 3,50 zł, a obecnie jest to 5,10 zł.

-Podpisałem 22 lipca rozporządzenie o ustaleniu nowych stawek. Teraz ta stawka bazowa wynosi 5,10 zł i to właśnie od tej kwoty naliczane są zniżki – przyznał burmistrz Krzysztof Jarosz.

Gmina ma swoje mieszkania, które należą łącznie do 58 wspólnot, w jednym budynku z mieszkaniami prywatnymi. Każda wspólnota sama określa wysokość stawki czynszu za metr kwadratowy. Jeżeli opłata za metr kwadratowy jest tam wyższa niż ta, ustalona przez gminę, różnica pokrywana jest z miejskiego budżetu.

Życie idzie do przodu

-W skali roku dokładamy do czynszów ponad 125 tys.zł. Podwyżka była konieczna. Życie idzie do przodu i właściciele lokali prywatnych podejmują takie inwestycje, że opłaty wielokrotnie przewyższają nasze stawki.  Na 58 wspólnot, 30 miało wyższe stawki od miejskich, w 7 z nich opłata już wynosi ponad 5 zł, a w kolejnych dwóch powyżej 6 zł – wylicza burmistrz. -Nasi mieszkańcy korzystają z inwestycji, tych udogodnień w nieruchomościach wspólnych, więc trzeba za nie zapłacić – dodaje.

Wieloletni program mieszkaniowy miasta określa ulgi dla mieszkańców.

-Jeżeli ktoś ma mieszkanie o obniżonym standardzie, może liczyć na zniżkę. Przede wszystkim istnieją jednak dodatki mieszkaniowe, które też naliczane są od wysokości dochodów. 700 zł za mieszkanie komunalne to takie, które ma powyżej 100 mkw., czyli spore. Jeżeli ktoś ma nadmetraż i nie stać go na zapłacenie tak wysokiej stawki, może powinien zastanowić się nad zamianą mieszkania na  mniejsze – mówi K. Jarosz.

Napisz komentarz »