REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

17 milionów na zabytek

Opublikowano 20 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Zespół klasztorny żagańskiego Opactwa Augustiańskiego zyska nowy blask. Właśnie ruszył jego remont za bagatela, 17 mln zł.

Na kompleksowy remont zabytku wpisanego na listę pomników historii wojewoda przyznał 17 mln zł  z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.  W skład poklasztornego kompleksu wchodzą: Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, dawny klasztor, spichlerz i konwikt. Prace już się rozpoczęły. Na pierwszy „ogień” poszła elewacja kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prace wykonuje firma Lapis z Bożnowa.

– Jeśli nie będzie niespodzianek, być może uda się skończyć odnowę elewacji wieży kościoła jeszcze w tym roku – mówi Marcin Furtak, właściciel firmy Lapis.  – W ramach remontu naprawy doczeka się dach obiektu, naprawiony ołtarz główny, odrestaurowane zostaną sklepienia  i ściany. Roboty zakończą się w 2021 roku.

Wyremontowane zostanie również wnętrze świątyni wraz z zabytkowymi organami piszczałkowymi. W ramach projektu planowane jest również stworzenie ścieżki muzealnej, która prowadzić będzie przez odnowione wnętrza. Zostaną one zaadaptowane na sale wystawiennicze.

Napisz komentarz »