REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Żaganianin lubi kaktusy

Opublikowano 20 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Hodowca kaktusów, Zdzisław Kondratowicz został Żaganianinem 2019 roku.

Wyniki konkursu kapituła Towarzystwa Przyjaciół Żagania ogłosiła podczas tegorocznego Jarmarku Św. Michała, w piątek, 13 września. Mieszkańcy zgłosili cztery osoby, spośród których nominowano do nagrody trzy: Stanisława Byczkowskiego, regionalistę i pasjonata historii, autora publikacji „Zapomniane kamienie w parku książęcym w Żaganiu”, Grzegorza Kołodziejskiego, prezesa Stowarzyszenia Turystycznego „Ogniwo”, inicjatora wycieczek rowerowych po regionie oraz Zdzisława Kondratowicza, właściciela kaktusiarni, który w swoim ogrodzie przy ul. Rzeźnickiej ma ponad 650 odmian z całego świata, głównie Meksyku, Boliwii, Argentyny i Wysp Kanaryjskich.

– Uznaliśmy, że zaszczytny tytuł powinien trafić do pana Zdzisława, który z roku na rok coraz bardziej rozsławia Żagań nie tylko w regionie, ale całej Polsce. A to za sprawą swojej kaktusiarni, jednej z trzech największych w kraju – mówi Halina Dobrakowska, prezes TPŻ. – Organizuje bezpłatne wystawy dla mieszkańców, pogadanki dla dzieci żagańskich szkół na temat życia i odmian kaktusów.

W szklarniach Kondratowicza przy ul. Rzeźnickiej rośnie aż 200 tysięcy tych kolczastych roślin.  Zbiera je od  35 lat. – To pasja, która z roku na co raz bardziej rozwija. W swojej kolekcji mam blisko 650 odmian kaktusów. Na całym świecie jest ich blisko 2600, więc jeszcze dużo przede mną – mówi z uśmiechem. – Kocham obserwować jak one pięknie kwitną. Za  opiekę i pielęgnację dziękują mi kwitnieniem.

Napisz komentarz »