REKLAMA

Aktualności, Sport

Bieg dla zdrowia i wiary

Opublikowano 20 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Aż 200 zawodników uczestniczyło w II Biegu do Bożego Grobu ulicami Żagania.

Organizatorem sobotniego biegu (14 września) była parafia pw. NMP.  Metą była  Kaplica Bożego Grobu – replika Bożego Grobu w Jerozolimie w jego średniowiecznej postaci. Trasa liczyła 4444 m i biegła pomiędzy osiedlowymi uliczkami lewobrzeżnej strony Żagania. Biegacze wystartowali z ul. Piastowskiej a finiszowali na podbiegu do kościoła, od strony ul. Księżnej Żaganny. W rywalizacji panów brylował szprotawianin Jarosław Druciarek, który na metę wpadł z czasem 14 minut i 33 sekund. Drugi był Zbigniew Kostrzembski z Zielonej Góry, z czasem 15 minut i 35 sekund, a trzeci Kacper Kubiak z Zielonej Góry, z czasem 15 minut i 41 sekund. Z reprezentantów naszego regionu, w pierwszej dziesiątce znaleźli się ponadto: 4. Mariusz Sitnicki (Żagań, 15:47), 5. Artur Grzywaczyk (Iłowa, 15:56), 6. Krystian Weber (Żary, 16:15), 7. Janusz Fajger (Żagań, 16:22), 8. Michał Tomaszewicz (Szprotawa, 16:54), 9.Jarosław Walków (Wrzesiny, 16:55).

Wśród kobiet zwyciężyła Ewelina Michnowicz z Krosna Odrzańskiego, z czasem 17 minut i 21 sekund. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Godziejewska z Żagania, z czasem 18 minut i 25 sekund, trzecie miejsce przypadło Annie Dziopa – Kan z Żagania (19 minut i 5 sekund). Oto kolejne miejsca naszych reprezentantek w pierwszej dziesiątce: 4. Katarzyna Sawicka (Żagań, 19:29), 5. Urszula Romejko (Żagań, 19:40), 6. Kinga Wójcik (Żagań, 19:51), 7.Maja Kowalska (Żary, 19:52), 8. Malwina Weber (Żary, 20:44), 10. Danuta Machlowiec (Iłowa, 21:15).

W kategorii „familijnej” najlepsi okazali się biegacze z rodziny Kowalskich (Mirosław, Maja, Bartłomiej, Janina – na co dzień trenujący w Parkrun Żary). Drugie miejsce  przypadło rodzinie Maj, reprezentującej Żagań (Michał, Krzysztof i Hania oraz Dawid Benyszkiewicz, Kinga Drewicz, Maks Konior). Po dekoracji zwycięzców przy Kaplicy Bożego Grobu  przyszedł czas na modlitwę z obrzędem namaszczenia olejkiem nardowym.

– Ważne jest, żeby wystartować, dobiec do mety, a nawet niekoniecznie dobiec, bo można nawet dospacerować. Biegowi do Bożego Grobu przyświeca również cel wzmacniania wiary. Ks. proboszcz Jarosław Stos na zakończenie rywalizacji przedstawił uczestnikom ideę pielgrzymowania do Bożego Grobu i umacniania wiary w zmartwychwstanie Jezusa – powiedział Paweł Lóssa, współorganizator biegu.

Napisz komentarz »