REKLAMA

Gospodarka

Komu przypiąć order?

Opublikowano 13 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Blisko 2,7 mln zł otrzymał Żagań na modernizację ulic: Ratuszowej i Żarskiej. Burmistrz otrąbił sukces. – Warto zgłaszać wnioski o dofinansowanie – mówi Andrzej Katarzyniec. Jego poprzednik odbija piłeczkę. – Projekt i wniosek pisali urzędnicy za mojej kadencji – mówi Daniel Marchewka.

We wtorek (10.09) burmistrz Andrzej Katarzyniec cieszył się jak dziecko. To pierwsze pieniądze z zewnątrz, pozyskane za jego kadencji.

– Wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych zgłosiliśmy w kwietniu – mówi burmistrz. – Jak się okazuje, na żagańskie drogi można pozyskać pieniądze z zewnątrz, choć mój poprzednik twierdził, że nie. Pierwszy odcinek Żarskiej w poprzedniej kadencji  wykonano wyłącznie za miejskie fundusze, choć FDS już istniał. Rodzi się pytanie, czy nie można było z niego skorzystać już wtedy?

Były burmistrz Daniel Marchewka tłumaczy, że za swojej kadencji też starał się o pieniądze na remont drugiego etapu ul. Żarskiej, ale nie dostał dofinansowania. – Pan Katarzyniec odtrąbił sukces, tylko zapomniał powiedzieć, że wszystko miał podane na tacy. Projekty przebudowy napisano za mojej kadencji. We wcześniejszych latach wniosek o dofinansowanie był odrzucony, ale teraz zyskał akceptację, bo w tym roku przyznano większą pulę na remonty dróg – tłumaczy Marchewka.

Gotowe w przyszłym roku

Tyle burmistrz i jego poprzednik. Dodajmy, że udało się uzyskać 60 procent kosztu obu inwestycji (Ratuszowa i Żarska). Ich wartość wyniesie 4 mln 478 tys. zł, z czego 2 mln 670 tys. zł to dofinansowanie. Obecnie stan Ratuszowej jest fatalny. Liczne ubytki w nawierzchni drogi i chodnikach, niewłaściwe oświetlenie i brak funkcjonalnych rozwiązań w obrębie skrzyżowań i przejść dla pieszych stwarzają realne zagrożenie dla ruchu. Nowa nawierzchnia z kostki granitowej powstanie na długości 260 m, chodniki będą miały długość 367 m. Będą nowe znaki i zjazdy. Nowej nawierzchni doczeka się również drugi odcinek Żarskiej, od skrzyżowania z ul. Młynarską do ronda. Inwestycja obejmie 444 m drogi oraz tzw. sięgacz do ul. Kościuszki o długości 133 m. Przebudowane zostaną dwa skrzyżowania, powstaną dwie nowe zatoczki autobusowe, ścieżka rowerowa, chodniki, oświetlenie, nową nawierzchnię zyska droga.

Obie drogi będą gotowe pod koniec 2020 roku.

Napisz komentarz »