REKLAMA

Polityka

Sołtys wygrał w sądzie

Opublikowano 13 września 2019, autor: jb

Zbigniew Żabiński, sołtys Witoszyna Górnego tłumaczył się z tego, jak i gdzie wywozi szambo.

Na początku 2018 roku sołtys dostał wezwanie od ówczesnego wójta Wojciecha Olszewskiego, do pokazania umów z firmą na wywóz samba i faktur z ostatnich 3 lat. -Nie dostarczyłem tych dokumentów do gminy, choć miałem wszystkie ważne umowy – mówi Z. Żabiński.

Wójt skierował sprawę do sądu. – Na pierwszym posiedzeniu, bez obecności stron, zostałem ukarany grzywną w wysokości 100 zł. Wójt publicznie pytał mnie na sesji, czy mam cywilną odwagę się do tego przyznać. Przyznałem, że dostałem grzywnę, ale zapowiedziałem, że oddam sprawę do sądu – tłumaczy Z. Żabiński. – Wiedziałem, że takich dokumentów gmina może domagać się najwyżej z ostatniego roku, a nie z trzech lat. W dodatku, takiego rodzaju kontrola może być prowadzona u mnie w domu przez wójta lub wyznaczonego do tego pracownika. Ja nie mam obowiązku dostarczania żadnych dokumentów do gminy – mówi.

Sołtys wygrał w sądzie. Został uznany za niewinnego. I również publicznie na sesji domagał się odczytania wyroku (czwartek, 5 września).

– Chodziło o moją, własną satysfakcję. Nawet w sądzie sędzia pytał mnie, czy chce mi się procesować o te 100 zł. Tu nie chodziło o pieniądze. Ktoś oskarżył mnie publicznie, choć nie byłem winny. Chciałem mieć to na piśmie – kończy Z. Żabiński. 

Napisz komentarz »