REKLAMA

Gospodarka

Kończą się pieniądze

Opublikowano 06 września 2019, autor: jb

Choć dopiero zaczął się wrzesień, w Powiatowych Urzędach Pracy pieniędzy na wsparcie bezrobotnych już prawie nie ma.

Tylko trzy grupy osób mogą skorzystać z pieniędzy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach.

– Mamy środki na rozpoczęcie własnej działalności dla pięciu osób powyżej 30 roku życia. Również pięć osób w tym wieku może otrzymać skierowanie na staż. Cały czas też możemy kierować na roboty publiczne dłużników alimentacyjnych – wymienia Maria Cecuła, zastępca dyrektora PUP.

Urząd ma także pieniądze na jedną dotację na założenie własnej firmy dla osób niepełnosprawnych.

– Jeżeli te środki nie zostaną wykorzystane, to przeznaczymy je dla pracodawców, na utworzenie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej – dodaje M. Cecuła.

Staże i roboty publiczne są jeszcze do wykorzystania w powiecie żagańskim.

– Osoby do 30 roku życia możemy skierować łącznie na 9 staży, na kolejne cztery staże osoby starsze. Mamy sporo ofert właśnie na staże dla opiekunek dziecięcych np. do przedszkoli i żłobków, jeżeli jednak nie uda nam się skierować wszystkich osób do 23 września, to będziemy te pieniądze przeznaczać na coś innego. Staż musi trwać minimum 3 miesiące, więc jeżeli nie rozpocznie się we wrześniu, nie uda nam się go rozliczyć w tym roku budżetowym, pieniądze trafią na dotacje na założenie własnej firmy, bo o nie najczęściej pytają bezrobotni – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

W powiecie żagańskim na roboty publiczne skierować można 15 osób. To jest praca na pół etatu przez dwa miesiące. Pracodawca ma potem taką osobę zatrudnić na kolejny miesiąc. Do wydania jest także pięć bonów na zasiedlenie o wartości 5 tys. zł każdy. 

Napisz komentarz »