REKLAMA

Kultura, Oświata

Oświata się sypie!

Opublikowano 06 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Przeciekające dachy, przestarzała kotłownia, toalety i kanalizacje w kiepskim stanie. Żagańskie szkoły i przedszkola są w opłakanym stanie.

Część bieżących remontów udało się wykonać podczas wakacyjnej przerwy, ale to zaledwie kropla w morzu potrzeb. W Przedszkolu nr 2 remontu wymaga toaleta dla personelu, Przedszkole nr 3 czeka wymiana kanalizacji i remont pralni, Przedszkole nr 5 – wymiana wentylacji w kuchni oraz wymiana ogrodzenia, Przedszkole nr 6 – remont toalet dla personelu i wymiana instalacji elektrycznej.

Również budynki szkół podstawowych są w coraz gorszym stanie.

– Od dawna przecieka nam blisko 120-letni dach, który co roku jest łatany. Mamy też przestarzałą kotłownię, jesteśmy jedyną szkołą w Żaganiu opalaną węglem – żali się dyrektorka SP nr 1, Małgorzata Kalinowska. – Rocznie wydajemy na ogrzewanie 75 tys. zł. Kosztują nas też liczne przeglądy kominowe oraz opłata środowiskowa.

Z kolei SP nr 2 czeka na pilny remont podłoża na Orliku oraz ogrodzenia, remont dachu szkoły, docieplenie stropu i dachu sali gimnastycznej, wymiana ogrodzenia od strony ogródków działkowych.

W SP nr 3 konieczna jest wymiana ogrodzenia i modernizacja ogrzewania, w SP nr 4 ? remont dachu, wymiana drzwi w stołówce oraz remont ogrodzenia. Piątka czeka na wymianę  nawierzchni na placu zabaw, wymianę drzwi w szatniach przy sali gimnastycznej, wymianę oświetlenia oraz remont stołówki szkolnej. W Siódemce pilny jest remont dachu, wykonanie wentylacji w 13 klasach oraz przyłącza wodnego do instalacji hydrantowej.

 

Na początek kotłownia

Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w żagańskim Urzędzie Miasta, zastrzega, że w pierwszej kolejności zostaną wykonane najpilniejsze remonty.

– To wieloletnie zaniedbania. Nie od razu uda się wykonać wszystko – mówi naczelnik. – Planujemy co roku wykonać po kilka dużych zadań. W najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na wymianę kotłowni w SP nr 1. Koszt inwestycji to ok. 320 tys. zł.

W Przedszkolu nr 2 i 3 oraz filii nr 5 trwają przygotowania do termomodernizacji, w Przedszkolu nr 5 w wakacje postawiono dwa nowe place zabaw (za 55 tys. zł), w Przedszkolu nr 6 wyremontowano węzeł cieplny, powstał plac zabaw za 23 tys. zł, zakupiono też sprzęt do filii przy SP nr 7. Z kolei budynek Szkoły Podstawowej nr 7 przeszedł modernizację instalacji hydrantowej i wymianę hydrantów za 44 tys. zł. Naprawiono też dach nad salą gimnastyczną za 24 tys. zł. Ponadto, we wszystkich placówkach w przerwie wakacyjnej, wykonano bieżące remonty i doposażono sprzęt.

Napisz komentarz »