REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Rondo odkorkuje centrum?

Opublikowano 06 września 2019, autor: bj

Nowe oświetlenie, chodniki, ścieżka rowerowa ciągnąca się przez dwa skrzyżowania. To wszystko w ramach projektu nowego ronda w centrum Żar.

Projekt budowy ronda u zbiegu ul. Broni Pancernej, Artylerzystów i Lotników w Żarach opracuje firma TMG Tomasza Grześkowiaka z Zielonej Góry.

To jeden z trzech chętnych, wyłącznie zielonogórskich oferentów. Pozostali byli drożsi.  Biuro Projektowo-Realizacyjne Olpro Mariusza Olkisza swoje usługi wyceniło na kwotę 169 tys. 617 zł, a PROGamp Pawła Ratusia – na 158 tys. 670 zł. TMG otrzyma natomiast 115 tys. 718 zł.

Umowę na to zamówienie właściciel firmy projektowej podpisał (3.09.) z Józefem Radzionem, żarskim starostą i Małgorzata Issel, jego zastępcą. 

– Naszą pracę rozpoczynamy od stworzenia koncepcji. Najpierw będzie to wizja lokalna w terenie. Potem przedstawimy te rozwiązania do akceptacji. Oczywiście będą uwzględniać rozbudowę infrastruktury, chodników, oświetlenia, sieci wodociągowej – tłumaczy T. Grześkowiak. Do tego przejścia dla pieszych, w tym pieszo-rowerowe.

Miasto się dorzuci?

Poza tym projektant ma zająć się dokładnymi pomiarami, czy będzie możliwość zaplanowania dodatkowo ścieżki rowerowej, która – o ile uda się ją zmieścić – mogłaby biec od ronda aż do skrzyżowania z ul. Ułańską. Gdyby nie udało się tego zaplanować osobno, powstanie chodnik, na którym dopuszczony będzie jednoczesny ruch pieszych i rowerów.

– Liczymy, że inwestycja zostanie zrealizowana w tej kadencji. Mam wstępne deklaracje ze strony miasta, że się włączy. To bardzo ważne miejsce dla komunikacji w Żarach – komentuje Józef Radzion, starosta.

Remont ma ruszyć w 2021 r., urzędnicy zamierzają ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Wynagrodzenie za wykonanie dokumentacji wynosi prawie 116 tys. zł. 

Napisz komentarz »