REKLAMA

Wasze sprawy

Na obiad i węgiel

Opublikowano 06 września 2019, autor: jb

Można już składać wnioski o przydział węgla na zimę. Jeżeli twoje dziecko nie je jeszcze bezpłatnych obiadów w szkole, sprawdź, czy może z takiej pomocy skorzystać.

W żarskim Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej trwa przetarg, który wyłoni dostawcę węgla.

– Wnioski od potrzebujących rodzin i już przyjmujemy. Węgiel będziemy wydawać mieszkańcom najprawdopodobniej pod koniec września – mówi Monika Wojsław, zastępca kierownika.

MOPS w Żarach za 269 tys. zł kupił 385 ton węgla kamiennego. Do podziału pozostało jeszcze 266,5 tony. Wnioski przyjmowane są do końca listopada.

 Gminny OPS w Żaganiu zamiast węgla przyznaje pieniądze na jego zakup.

– Korzysta z nich zazwyczaj około 50 rodzin rocznie. Zdarzało nam się w poprzednich latach, że mieszkańcy prosili o wypłaty już w sierpniu, kiedy węgiel jest suchy i nie waży tak dużo. W tym roku chyba upały wzięły górę, bo wnioski złożyło 6 rodzin. Pozostałych zachęcamy, żeby robić to możliwie szybko, bo te środki rozliczać będziemy w naszym budżecie już w listopadzie – mówi Agnieszka Wiśniewska, kierownik GOPS.

W samym Żaganiu węgiel był zazwyczaj wydawany we wrześniu.

– Jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego, które wyłoni dostawcę węgla. Wnioski o przydział już przyjmujemy, ale sam węgiel wydawać będziemy w drugiej połowie września – tłumaczy Piotr Puchalski, kierownik OPS. Dostać można pół tony lub tonę węgla, każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Na zakup węgla OPS ma 70 tys. zł.

 

Jedzą mniej

Można starać się także o dożywianie dzieci w szkołach.

– W sierpniu zgłosiło się zaledwie kilka osób, które chciały, by ich dzieci jadły obiady w szkole, kolejni tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Zachęcamy wszystkich, którzy spełniają kryterium dochodowe do takiej formy pomocy. Posiłki jesteśmy w stanie zapewnić też uczniom szkół średnich, w których jest stołówka, nawet jeżeli uczą się poza naszym powiatem. Trzeba też pamiętać, że z dożywiania mogą korzystać też przedszkolaki. Ci, którzy nie mają możliwości jeść na stołówkach, mogą składać wnioski o przyznanie zasiłków na zakup pożywienia – mówi A. Wiśniewska.

– Liczba dzieci korzystających z posiłków maleje. Do końca czerwca 2018 r. z tej formy pomocy skorzystało 174 dzieci, a do końca czerwca 2019 roku – 136 dzieci – wymienia Katarzyna Pękala, dyrektor MOPS w Żarach.

Żeby starać się o obiady w szkole i przedszkolu, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 792 zł, a dla osób samotnych – 1 tys. 51,50 zł.

 

Więcej dodatków

Rodzice rzadko już decydują się składać wnioski o pieniądze na skompletowanie wyprawki do szkoły.

– Rodzice otrzymują 500+, dodatkowe 300 zł na wyprawkę właśnie, ale też wszyscy ci, którzy mają przyznane zasiłki rodzinne, otrzymują jednorazowy dodatek na dziecko, właśnie na rozpoczęcie roku szkolnego. Jest to 100 zł na dziecko. Formalnie o zasiłek celowy na wyprawkę mogłyby się starać osoby pełnoletnie ze szkół średnich, które nie mają już 500+, a samo 300 zł im nie wystarczy. Póki co, nie wpłynął do nas ani jeden wniosek w takiej sprawie – mówi A. Wiśniewska.

Wniosków nie ma też w MOPS w Żaganiu.

– Było jedno zapytanie o wypłatę takich zasiłków na wyprawkę szkolną, ale ostatecznie ani jeden wniosek nie został złożony – dodaje P. Puchalski.

Coraz więcej seniorów dopytuje się o wypłatę 500+ dla osób starszych.

– Informujemy, że wszystkie pytania i wnioski należy kierować do ZUS, który obsługuje ten projekt – dodaje A. Wiśniewska

Napisz komentarz »