REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Czarna Dywizja świętuje

Opublikowano 06 września 2019, autor: Piotr Piotrowski

Trzy dni będą świętować w tym roku żagańscy pancerniacy (11-14 września). Zaczną mszą w środę, a zakończą piknikiem w sobotę.

Święto Czarnej Dywizji przypada 12 września, w rocznicę bitwy pod Wiedniem. Jej żołnierze obchody rozpoczną dzień wcześniej, w środę, 11 września, mszą w kościele garnizonowym o godz. 17.00. Tuż po nabożeństwie, o godz. 18.15, na Skwerze Czołgisty odbędzie się wieczorny capstrzyk.

 – Czwartek rozpoczniemy uroczystym apelem o godz. 16.00 na placu Generała Maczka – informuje mjr Artur Pinkowski, rzecznik żagańskiej dywizji. – Nie zabraknie także weteranów i kombatantów, którzy służyli w Czarnej Dywizji oraz tych jednostkach, których tradycje 11. LDKPanc dziedziczy i kultywuje. Wyróżniający się żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej otrzymają odznaczenia i medale, mianowania na wyższy stopień oraz wyróżnienia honorowe i pamiątkowe odznaki 11. LDKPanc.

W sobotę, 14 września, na mieszkańców czekać będzie pikniki militarny. Miasteczko wojskowe rozłoży się obok Muzeum Obozów Jenieckich. W godz. 11.00-15.00 będzie można wsiąść do czołgu leopard 2A5, zobaczyć haubicę goździk czy wyrzutnię langustę.

Napisz komentarz »